LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkarkohet gjyqtarja e Tiranës/ Transaksionet e dyshimta i “hëngrën kokën” dhe bashkëshortit të saj

9 Korrik 2021, 14:07, Vetingu CNA
Shkarkohet gjyqtarja e Tiranës/ Transaksionet e dyshimta i

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, i përbërë nga Genta Tafa (Bungo), me relatore Suela Zhegun dhe anëtar Olsi Komicin, ka shkarkuar sot nga detyra, gjyqtaren e Gjykatës së Tiranës, Rezarta Balliu (Vigani).

KPK rrëzoi kërkesën e Balliut për riçeljen e hetimit për kriterin e  profesionalizmit dhe të figurës.

KPK pretendon se se provat dhe shpjegimet e subjektit nuk kanë sjellë ndryshime në gjetjet për kriterin e pasurisë.

Gjyqtares Balliu iu kalua paraprakisht barra e provës për kontrata fiktive, mungesë burimesh dhe mosdeklarime në disa vite.

Por, Balliu, sipas Birn,  kundërshtoi gjetjet e Komisionit, që e nxirrnin atë me bilance negative në një sërë transaksionesh.

Ajo kërkoi të mos vlerësohej për një pasuri që rezultonte 100 % në emër të bashkëshortit, problemet e të cilës ishin gjetur shkarkuese në rastin e tij.

Gjyqtarja këmbënguli që hetimi të rihapej edhe në dy kriteret e tjera.

Rezarta Balliu (Vigani) e ka nisur karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 2000 dhe e ushtroi funksionin prej dy dekadash në Gjykatën e Rrethit të Tiranës./CNA.al

Çifti i gjyqtarëve Balliu në ?mjerim”/ Pasuri apo drejtësi me qira?

 

Lajmet e fundit nga