Connect with Us

Çifti i gjyqtarëve Balliu në “mjerim”/ Pasuri apo drejtësi me qira?

Aktualitet

Çifti i gjyqtarëve Balliu në “mjerim”/ Pasuri apo drejtësi me qira?

Publikuar

-

Hipoteka, që prej më shumë se një viti ka  nisur verifikimin e pasurive të paluajtshme për të gjithë gjyqtarët dhe prokurorët në vend.

Ndërkaq, përgjatë këtij harku kohor, gjyqtarët dhe prokurorët kanë bërë  deklarimet përkatëse të pasurive.

Procesi i vlerësimit të pasurive të paluajtshme për kupolën e drejtësisë, u bë që të  shmangë ndryshimet e pronësisë që mund të bëhen nga gjyqtarët dhe prokurorët.

Janë 775 gjyqtarë dhe prokurorë, të cilëve iu është bërë verifikimi i pasurisë në terren dhe është krahasuar më pas më atë që është regjistruar në Hipotekë.

Duke parë  formularët e deklarimeve të gjyqtarëve dhe prokurorëve, nuk është e vështirë të konstatosh se  kujt do t’i pritet “koka” në Vetting.

CNA.al  sjell pasurinë e gjyqtarit të Gjykatës së Apelit të Durrësit, Arjan Balliu.

Sipas të dhënave të formularëve të deklarimit të pasurisë, rezulton se gjyqtari Arjan Balliu, mbahet me “bukë” nga bashkëshortja e tij Rezarta Balliu, që edhe ajo është gjyqtare.

Çifti i gjyqtarëve Balliu, duket se janë treguar të kujdesshëm në aspektin pasuror, por as këtyre nuk iu mungojnë pasuritë e paluajtshme, të cilat i kanë dhënë me qira.

Deri në këtë pikë, është gjithçka në rregull, nëse edhe drejtësinë dhe vendimet gjyqësore nuk i kanë dhënë me qira.

Kujtojmë se Arjan Balliu u emërua gjyqtar në Gjykatën e Apelit Durrës me dekret të ish-Presidentit, Bujar Nishani në 21 tetor 2013.

LEXO EDHE:  Shkarkohet gjyqtarja e Tiranës/ Transaksionet e dyshimta i “hëngrën kokën” dhe bashkëshortit të saj

Deklarata e pasurisë dorëzuar me datë 23 mars 2017

Llogari në shumën 519 929 lekë. Të ardhurat nga paga dhe kursimet familjare.

Gjendja cash në banese në shumën 1 000 000 lekë. Nga kursimet familjare dhe të ardhurat e përfituara nga shitja e pasurisë së paluajtshme të një apartment 1+1 me sipërfaqe 70.8 metër katror.

Paga si gjyqtar në Gjykatën e Apelit në Durrës në shumën 1 240 986 lekë.

Dietat nga komandimet si gjyqtar në Gjykatën e Apelit në Durrës, në shumën 9 800 lekë.

Paga e bashkëshortes Rezarta Balliu si gjyqtare në Rrethin Gjyqësor Tiranë, në shumën 1 339 816 lekë.

Të ardhurat e bashkëshortes Rezarta Balliu nga qiraja e pasurisë me sipërfaqe 105 metër katror, e ndodhur në Durrës, në shumën 200 000 lekë.

Të ardhurat e  bashkëshortes Rezarta Balliu nga ekzekutimi i vendimit gjyqësor me datë 12.11. 2007 nga Gjykata e shkallës së parë Durrës, në shumën 652 190 lekë.

Llogari e bashkëshortes Rezarta Balliu në shumën 500 106 lekë. Të ardhura nga ekzekutimi i vendimit gjyqësor.

Të ardhura nga ekzekutimi i vendimit gjyqësor i datës 12.11. 2007 në shumën 1 956 570 lekë. Deklaron se i takon një e treta.

Qiraja e pasurisë me sipërfaqe 105 metër katror, e ndodhur në Durrës, në shumën 600 000 lekë. Deklaron se i takon një e treta.

Një  e treta pjesë e qirasë nga lokali më shumën 200 000 lekë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Plumba në shpinë e në brinjë/ Detaje nga krimi i rëndë në Peqin

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Një 45 vjeçar është gjetur i vrarë me armë zjarrin paraditen e sotme në lagjen Çezmë, Peqin, në afërsi të lumit Shkumbin.

Policia ka nisur kontrollin në të gjithë zonën, por ende nuk kanë një autor.Të dhënat e para flasin se 45 vjeçari ka dy plagë me armë, një në shpinë dhe një brinjë.

LEXO EDHE:  Shkarkohet gjyqtarja e Tiranës/ Transaksionet e dyshimta i “hëngrën kokën” dhe bashkëshortit të saj

LEXO EDHE:  Shkarkohet gjyqtarja e Tiranës/ Transaksionet e dyshimta i “hëngrën kokën” dhe bashkëshortit të saj

Të tjera detaje të zbuluara janë viktima nuk është banor i Peqinit dhe sipas Prokurorisë së Elbasanit, dyshohet se është vrarë mëngjesin e kësaj të diele ose mbrëmjen e kaluar, por jo më herët./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ikja e Gjekmarkajt, një arsye për të larguar Lulzim Bashën

Publikuar

-

Nga

Agron Gjekmarkajn e zë amnezia/ Një kritik në prehërin e Lulit, mëshirojeni

Deputeti megaloman, qesharak dhe pa asnjë lidhje me Partinë Demokratike, Agron Gjekmarkaj për të disatën herë ka përsëritur, se në rast se mblidhet Kuvendi i PD dhe Berisha fiton, ai do të ikë nga PD, por nuk do të dorëzojë mandatin e deputetit.

Në fakt, kjo është arsye më shumë për Foltoren, është një arsye më shumë për demokratët për të kuptuar,se kush është Agron Gjekmarkaj.

Është një arsye më shumë për të larguar Lulzim Bashën, sepse ka vendosur deputetë të tillë që nuk vlerësojnë rregullin numër një të demokracisë, vendimin e shumicës, por duan tarafet e tyre, qejfet e tyre, postet e tyre, rrogat e tyre, pasurimin e tyre dhe nuk vlerësojnë as demokratët dhe as verdiktin e tyre.

Agron Gjekmarkaj është një njeri që ka haluçinacione të forta në daljet e tij mediatike.

Dikur një anti-bashist i theksuar, që akuzonte Lulzim Bashën deri tek familja, sot është kthyer në një Lulzims i vogël, thjesht dhe vetëm për rrogën e deputetit, pasi Mark Marku e futi në listën e Lezhës, pa asnjë kontribut në Partinë Demokratike.

Ai thjesht dhe vetëm kontribut quan daljen në televizion.

Në fakt, daljet në televizion dhe shkrimet, janë të përkthyera në para për xhepin e tij.

Pra, kur demokratët vuanin ishin të papunë rrugëve, luftonin kundër Qeverisë, Agron Gjekmarkaj llomotiste lart e poshtë dhe mbushte xhepin me para.

Tani mori edhe mandatin e deputetit pa asnjë lidhje me strukturat, pa bërë një fushatë të saktë dhe të qartë, pasi sot Lezha, dega e PD-së është e braktisur nga deputetët.

Mark Marku ka dhënë dorëheqjen, Gjekmarkaj nuk ka shkelur për asnjë ditë ti pyesë demokratët, për atë se çfarë po ndodh dhe si duhet të veprojë si përfaqësues i tyre.

Por, del nëpër media dhe thotë se po fitoi Foltorja edhe Berisha ai do të ikë, por jo si deputet, por do të ikë nga grupi i PD dhe do të qëndrojë deputet i pavarur.

Pra, sërish nxjerr kokën, lekët i do në xhep, t’i vendosë palë-palë  por jo të respektojë vendimet e demokratëve, të shkojë të marrë mendimet e tyre dhe të përfaqësojë ata. Këtë nuk do ta bëjë.

Prandaj, Gjekmarkaj dhe ikja e tij, është një arsye më shumë për të larguar Lulzim Bashën, i cili zgjedh të tillë personazhe, megaloman, të paaftë, njerëz pa lidhje politike, të cilët interesin e parë kanë xhepin, apo bashkëpunëtor të Edi Ramës.

Për dikë mund të duket qesharake, por kjo është e vërtetë.

LEXO EDHE:  Shkarkohet gjyqtarja e Tiranës/ Transaksionet e dyshimta i “hëngrën kokën” dhe bashkëshortit të saj

LEXO EDHE:  Shkarkohet gjyqtarja e Tiranës/ Transaksionet e dyshimta i “hëngrën kokën” dhe bashkëshortit të saj

Dje, Agron Gjekmarkaj iu tregonte lart e poshtë shumë njerëzve, mesazhet e tij me Ramën, se si kishte mundur që në bashkëpunim me kryeministrin dhe Lindita Nikollën të rrëzonte grupin e PD-së, i cili mbështeste një kandidaturë për dekan në Fakultetin e Histori-Filologjisë.

Dhe ishte Gjekmarkaj, ai që në bashkëpunim me kryeministrin e kishte rrëzuar Valentina Dukën e Lulit dhe Lulzimsat e tjerë dhe ky ishte fitues.

Një arsye më shumë kjo, sërish për të hequr Lulzim Bashën, për të mbledhur Kuvendin, thjesht dhe vetëm për të treguar se Gjekmarkajt e Lulit duhet të ikin sa më parë e sa më shpejt të jetë e mundur me apo pa Kuvende.Sepse, ata nuk janë pjesë e Partisë Demokratike. Ata janë mercenerë, megalomanë, të paaftë që nuk kanë parim, nuk kanë vlera, por për ta i vetmi fakt i rëndësishëm dhe argument që kanë për jetën dhe të ardhmen ësHtë si trashet xhepi i tyre.

Dhe Gjekmarkaj është shembulli kryesor dhe në disa dalje mediatike kërcënon se do të ikë.

E kë zu meraku se do të ikë Gjekmarkaj? Sa vota mund të krijojë Agron Gjekmarkaj? Çfarë opinioni ka Agron Gjekmarkaj?

Një megaloman që kujton se njerëzit e mbështesin, e dëgjojnë dhe do veprojnë siç thotë ai?

Por, në qoftë se njerëzit do ta dëgjonin, le të shkojë njëherë në Lezhë, në Kukës, në Korçë, në Vlorë, të dëgjojë demokratët dhe ta shikojë e ta kuptojë, kush ka më shumë rëndësi, broçkullat që ai thotë në media, vendimet e tij idiote apo mendimi i demokratëve.

Atje e kupton sa peshë që ka fjala.

Gjithsesi fjala e Gjekmarkajt ka peshë sa lekët që i jep prurësi më i parë./CNA.al

Agron Gjekmarkaj kundër Bashës/ “U shit tek Rama, privatizoi dhe zhduku PD”

Si rilindi Agron Gjekmarkaj/ Nga “Basha ik” në “Luli lider”

Agron Gjekmarkaj dhe dy fytyrat e tij/ I rilinduri që shan dhe “lëpin” Bashën

I rilinduri Agron Gjekmarkaj thikë pas shpine Berishës

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ekzekutohet një 45 vjeçar/ Krimi godet sërish

Publikuar

-

Nga

Në lagjen Çezmë, Peqin, në afërsi të lumit Shkumbin, është gjetur i vrarë me armë zjarri, në rrethana ende të paqarta, një shtetas rreth 45 vjeç, ende i paidentifikuar.

Në vendngjarje kanë shkuar shërbimet e Policisë, të cilat vijojnë krehjen e zonës.Grupi hetimor, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan, vijon punën për identifikimin e viktimës, zbardhjen dhe dokumentimin e rrethanave të ngjarjes, me qëllim identifikimin dhe kapjen e autorit/CNA.al

LEXO TE PLOTE