LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Një tjetër prokuror i Vlorës në hetim nga SPAK/ Komisioni i Vettingut ia “dorëzon” Arben Krajës

7 Korrik 2021, 09:11, Vetingu CNA
Një tjetër prokuror i Vlorës në hetim nga SPAK/ Komisioni i

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, i kryesuar nga Genta Tafa Bungo, me relator Olsi Komiçin dhe anëtare Suela Zhegun, kanë shkarkuar nga detyra prokurorin e Vlorës, Saimir Smaka.

Ndaj Smakës, mësohet se ka një kallëzim penal në SPAK, për korrupsion pasiv, çështje për të cilën ai ka dhënë llogari dhe para Komisionit të Vettingut.

Me shkarkimin e tij, KPK, ka dorëzuar prokurorin Smaka, në duart e Arben Krajës edhe pse SPAK mund të veprojë para Vettingut.

Gjithashtu Smakës, i është kërkuar llogari nga KPK edhe për zvarritjen e hetimeve pa argumente, në disa çështje. Smaka është i dyti prokuror, i Vlorës pas Maksim Sotës që po hetohet nga SPAK.

Kujtojmë se prokurori Sota akuzohet për shpërdorim detyre dhe për lidhje me trafikantët e drogës.

Sota kishte jetuar në të njëjtën shtëpi me një nga trafikantët e prangosur, gjithashtu ai kishte shpërdoruar detyrën duke ndihmuar kreun e bandës Ilirjan Ducellarin (Zaimi), për t?iu shmangur problemeve të drejtësisë.

Sota aktualisht ndodhet nën arrest shtëpie dhe së fundmi është pezulluar edhe nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë.

Ndërsa, kolegu i tij Saimir Smaka, pas shkarkimit  nga Vettingu nuk ka më nevojë për vendim të KLP. Ndërsa pritet të finalizohen edhe hetimet e SPAK ndaj tij.

Denoncimet ndaj Smakës

Emri i Prokurorit Saimir Smaka është lakuar në vitin 2016 nga emisioni investigative ?Stop?, në lidhje me një skandal që kishte ndodhur në maternitetin e Vlorës.

Për shkak të mjekimit të gabuar një foshnjë kishte humbur jetën, mirëpo prokurori Saimir Smaka edhe pse kishte kërkuar riekspertim e kishte zvarritur çështjen.

Ekspertiza dhe riekspertiza ligjore, kishin treguar se humbja e foshnjes ka ardhur për shkak të mjekimit të pakujdesshëm, por prokurori Saimir Smaka e kishte mbajtur dosjen peng, pa e dërguar atë në gjykatë.

Nuk dihet se çfarë ka ndodhur më tej me këtë çështje, por as ndaj prokurorit Smakaj, nuk është raportuar ndonjë masë.
Një tjetër çështje që Smakaj ka pasur në duar, është horror i Selenicë, ku Ritvan Zykaj vrau tetë familjarë të tij dhe tashmë po vuan dënimin me burg të përjetshëm.

Sa i përket pasurisë, burimet e të ardhurave, prokurori Smakaj i ka nga paga. Ptunashmëritë, tokë dhe ullishte dhe një banesë private prej 70 m2, i deklaron në emër të prindërve. Ndërsa rezulton të ketë marre minikredi për blerje automjeti apo për blerje të pajisjeve shtëpiake.

Smaka është në sistemin e drejtësisë që nga viti 2013 dhe sot 8 vitesh ai përjashtohet nga ky sistem./CNA.al

Lajmet e fundit nga