LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

135 mijë euro dhe prona të dyshimta/ Shkarkohet gjyqtari i Tiranës

6 Korrik 2021, 10:00, Vetingu CNA
135 mijë euro dhe prona të dyshimta/ Shkarkohet gjyqtari i

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, i përbërë nga trupa gjykuese Olsi Komici kryesues, Valbona Sanxhaktari dhe Xhensila Pine anëtare, ka shkarkuar sot nga detyra, gjyqtarin e  Gjykatës së Tiranës, Kreshnik Omari.

Shkak për shkarkimin e tij, janë bërë disa problem në lidhje me pasurinë dhe që janë konstatuar nga KPK.

Bëhet fjalë për çeljen e një  depozitë 135 mijë euro në vitin 2015, për të cilat subjekti kishte deklaruar si burim krijimi të ardhurat nga emigracioni në Itali gjatë periudhës 1991-1995, të ardhura nga puna e tij si avokat e gjyqtar, si dhe nga puna e ish-bashkëshortes si avokate.

Edhe disa transaksionet në prona të paluajtshme të kryera nga prindërit e  gjyqtarit, jaën para si të dyshimta nga KPK.

Gjyqtari i ka deklaruar se të ardhurat e tij burojnë  vetëm nga paga, ndërsa për disa llogari dhe patunshmëri, deklaron se i ka trashëgimi nga babai.

Ai ka përfituar nga trashëgimia prej babait, 1/3 e apartamentit të përbashkët, dy llogari bankare 1 000 000 dhe 500 000 lekë, llogari bankare 250 000 lekë si dhe gjendje cash 1 400 000 lekë.

Në vitin 2013 ai ka blerë një autoveturë që ka kushtuar 300 000 lekë dhe një  garazh me sipërfaqe 11.50 m2 me vlerë 2 725 euro.  Ndërsa në vitin 2015 ka shpenzuar 4 000 euro për një Veliere.

Kreshnik Omari e ka filluar punën në sistemin e drejtësisë në vitin 1997 dhe ka punuar për më shumë se dy dekada në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë./CNA.al

Lajmet e fundit nga