Hakerat publikojnë të dhënat e 11 milionë përdoruesve të vjedhura nga Facebook

6 Prill 2021, 11:19, Tech CNA
Hakerat publikojnë të dhënat e 11 milionë përdoruesve

Një website për hakerat zbuloi detajet e 11 milionë përdoruesve të Facebook nga Mbretëria e Bashkuar.

Shkelja e të dhënave preku mbi 500 milionë përdorues të Facebook globalisht por gjigandi i teknologjisë thotë se të dhënat e vjedhura janë të vjetra dhe janë marrë gjatë një shkelje në 2019.

Uebfaqja e hakerëve përmbante informacione për njerëz nga 106 vende.

Numrat e telefonit, ID-të e Facebook-ut, emrat, ditëlindjet dhe vendndodhjet ishin vetëm disa nga të dhënat e vlefshme për individët e paditur që po postoheshin në këtë faqe.

?Business Insider? kohët e fundit raportoi për shkeljen e cila pa një përdorues të një forumi të ulët të nivelit të ulët të hakimit të ribotojë të dhënat e vjedhura gjatë fundjavës.

Facebook i tha medias se të dhënat ishin vjedhur në vitin 2019 për shkak të një të mete të cilën kompania tani e ka rregulluar.

Në një deklaratë Facebook tha: “Këto janë të dhëna të vjetra që u raportuan më parë në 2019.

“Ne e gjetëm dhe e rregulluam këtë çështje në gusht 2019.” Pavarësisht se të dhënat janë të vjetra, kriminelët ende mund të përpiqen t’i përdorin ato për të bërë personat e tjerë. Alon Gal, shefi i teknologjisë së firmës së inteligjencës për krimin kibernetik  Hudson Rock , zbuloi të dhënat e ribotuara në forumin e hakerëve.

Ai i tha Business Insider: “Një bazë të dhënash e asaj madhësie që përmban informacionin privat, siç janë numrat e telefonit të shumë përdoruesve të Facebook, sigurisht që do të çonte në aktorë të këqij duke përfituar nga të dhënat për të kryer sulme të inxhinierisë sociale [ose] përpjekjeve të piraterisë”. Gal vëzhgoi se si të dhënat u ribotuan në internet falas.

Facebook është zotuar të vendosë një ndalim të grumbullimit të të dhënave pasi disa incidente të tilla kanë ndodhur në rrjetin e mediave sociale.

Ndërmarrjeve u kërkohet ligjërisht të ju tregojnë nëse ata e dinë se të dhënat tuaja janë shkelur, kështu që nëse jeni prekur nga rrjedhja e të dhënave në Facebook 2019, ju ndoshta tashmë e dini për këtë.

Ju gjithashtu mund të përdorni faqet e internetit si ?HaveIBeenPwned.com? për të kontrolluar nëse adresa juaj e emailit është e lidhur me një llogari të kompromentuar./ CNA.al

Lajmet e fundit nga