Përditësimi i iPhone Genius “shkatërron” rivalët e Android

17 Mars 2021, 13:38, Tech CNA
Përditësimi i iPhone Genius “shkatërron” rivalët

Apple po planifikon t’u japë pronarëve të iPhone një mënyrë për t’i bërë celularët e tyre të vjetër të zgjasin më shumë.

Një cilësim në një version të ardhshëm të sistemit operativ iPhone mund t’u lejojë përdoruesve të shkarkojnë përditësimet e sigurisë veçmas nga azhurnimet e softuerit, sipas 9to5Mac.

Në mënyrë tipike, iPhone bashkon të dy së ??bashku. Njëri e mban celularin tuaj të sigurt nga hakerat ndërsa tjetri ju jep të gjitha tiparet e fundit të softuerit.

Shumica dërrmuese e përdoruesve të iPhone do të ishte e mençur të shkarkonin të dyja por ato mund të shkaktojnë probleme serioze për ata që kanë pajisje të vjetra.

Softueri më i ri ndonjëherë bën që iPhones të ?plaken? të ngadalësohen, duke zvogëluar performancën e tyre dhe duke i dhënë rezervë baterisë.

Të kesh mundësinë për të kapërcyer përditësimet e softuerit duke shijuar mbrojtjet më të fundit të sigurisë do të ofronte një mënyrë për të mbajtur modelet e vjetra më gjatë.

Sipas 9to5Mac , Apple po teston vendosjen në një version të hershëm të iOS 14.5, versioni i fundit i sistemit të saj operativ.

Faqja e lajmeve të teknologjisë zbuloi tiparin e fshehur brenda kodit të një versioni të hershëm të azhurnimit që Apple lëshoi ??për zhvilluesit e aplikacioneve këtë javë.

Kompania e Kalifornisë ka thënë se do të lëshojë iOS 14.5 në të gjithë botën në fillim të pranverës.

Apple gjithmonë ka ofruar zgjedhjen për të mos azhurnuar në softuerin më të fundit, por kjo ka bërë që përdoruesit të humbin edhe përmirësimet jetike të sigurisë.

Cilësimi i ri më në fund i ndan të dy, megjithëse nuk është e garantuar që të zbresë në iPhone tuaj kur iOS 14.5 të fillojë në javët e ardhshme.Apple nuk e ka konfirmuar se po punon për këtë veçori, dhe e vendos atë përpara lëshimit, kështu që merrni lajmet me një kripë tani.

Me siguri do të dimë më shumë kur iOS 14.5 të bjerë rreth kohës së lansimit të produktit të radhës .Si dhe cilësimi i ri i azhurnimit, azhurnimi pritet të sjellë emoji të ri, si dhe një veçori që ju lejon të përdorni Apple Watch për të zhbllokuar iPhone tuaj.

Në lajme të tjera, aplikacionet më invazive në iPhone tuaj janë zbuluar nga një studim se sa shërbimet tona të preferuara kërkojnë përdoruesit e tyre. Përdoruesit e WhatsApp në iPhone janë në një tronditje kur përditësimi i i fundit i softuerit hapet gjatë javëve të ardhshme./ CNA.al

Lajmet e fundit nga