WhatsApp do të bllokojë iPhone të vjetër me përditësimin më të fundit/ A është i juaji në listë?

16 Mars 2021, 14:19, Tech CNA
WhatsApp do të bllokojë iPhone të vjetër me

Përdoruesit e Whats App në iPhone janë në një tronditje kur përditësimi i fundit i softuerit hapet gjatë javëve të ardhshme. Aplikacioni i bisedës, i cili ka më shumë se 2 miliardë përdorues, thuhet se po planifikon të bllokojë telefonatat dhe mesazhet në modelet e vjetra të celularëve të njohur të Apple.

Lajmi tronditës vjen nga rrjedhësi i besuar WABetaInfo , i cili rregullisht zbulon ndryshimet e ardhshme WhatsApp me saktësi të saktë. Në një postim të fundit në Twitter WABetainfo paralajmëroi: “WhatsApp Messenger beta 2.21.50 heq mbështetjen për iOS 9.”

Nëse është e vërtetë, kjo do të thotë që iPhone që nuk ekzekutojnë iOS10, versioni i fundit i sistemit operativ të Apple, do të humbasin aksesin në aplikacion, raporton Daily Star. Për këdo që ka azhurnuar së fundmi iPhone-in e tij, ky nuk do të jetë problem, pasi të gjithë celularët më të fundit të firmës mbështesin iOS 10.

Sidoqoftë, kushdo që zotëron një iPhone 4S ose më të vjetër do të zbulojë se nuk është më në gjendje të përdorë WhatsApp. Kjo për shkak se këto celularë nuk mbështesin iOS 10, të cilin Apple e lëshoi ??në shtator 2020.

Do të thotë që aplikacioni po mbyllet potencialisht në sa vijon: iPhone origjinal, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S. Informacioni WABeta rrjedh ndryshimet e ardhshme WhatsApp duke kërkuar versione të hershme të azhurnimeve të tij të quajtura beta.

Kompania e Kalifornisë mund të rikthehet në planet e saj për të tërhequr mbështetjen për iOS 9, kështu që merrni lajmet me një kripë tani. Kur u kontaktua për koment, WhatsApp tha se nuk komenton thashetheme dhe spekulime.

Aplikacioni i bisedës ka hequr mbështetjen për celularët e njohur në të kaluarën. Lëvizja siguron që tiparet e reja janë në përputhje me pajisjet e përdoruesve.

Kur WhatsApp hodhi mbështetjen për një numër të telefonave përsëri në 2019, kompania tha: “Ndërsa këto pajisje të lëvizshme kanë qenë një pjesë e rëndësishme e historisë sonë, ato nuk ofrojnë llojin e aftësive që na duhen për të zgjeruar tiparet e aplikacionit tonë në të ardhmen.

“Ky ishte një vendim i vështirë për ne për të marrë, por ai i duhuri për t’u dhënë njerëzve mënyra më të mira për të mbajtur kontakt me miqtë, familjen dhe të dashurit duke përdorur WhatsApp.

“Nëse përdorni një nga këto pajisje mobile të prekura, ne ju rekomandojmë të azhurnoni në një Android, iPhone ose Windows Phone më të ri për të vazhduar të përdorni WhatsApp.” Edhe nëse i mbijetoni pritjes së fundit, WhatsApp ka thënë se planifikon të fshijë llogaritë e përdoruesve të cilët nuk pranojnë kushtet e tij të reja të diskutueshme të privatësisë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga