Facebook dhe Instagram do të etiketojnë çdo postim për Covid-19

15 Mars 2021, 14:02, Tech CNA
Facebook dhe Instagram do të etiketojnë çdo postim për

Facebook sot ka njoftuar një sërë karakteristikash për të trajtuar dezinformatat në lidhje me vaksinat Covid-19. Postimeve në Facebook dhe Instagram në lidhje me vaksinat e koronavirusit tani do t’u jepet një etiketë ku thuhet se goditjet janë testuar plotësisht për sigurinë përpara se të miratohen.

Sinjalizimet do t’i bashkangjiten automatikisht postimeve dhe, nëse klikohen, i marrin përdoruesit te burimet e verifikuara, legjitime të informacionit, të tilla si nga NHS ose Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Njoftimet paralajmëruese janë aplikuar tashmë për postime potencialisht mashtruese në lidhje me virusin.Facebook gjithashtu ka zgjeruar ‘Qendrën e saj të Informacionit Covid-19’ në Instagram e cila ofron informacione kyçe në lidhje me pandeminë në zonën lokale të përdoruesit.

Karakteristika doli drejtpërdrejt në Facebook në Mars 2020 dhe tani është duke u integruar me platformën e saj motër.Ky qendër gjithashtu siguron qasje të lehtë në fakte nga Organizata Botërore e Shëndetësisë në lidhje me zhvillimin, sigurinë dhe efektivitetin e vaksinave Covid-19.

Kompania e mediave sociale tha në një postim në blog se po fillon gjithashtu një mjet në SH.B.A. për t’u dhënë njerëzve informacion se ku mund të marrin vaksinat COVID-19. Kjo do të vendoset brenda Qendrës së Informacionit Covid-19.

Pretendimet e rreme dhe komplotet në lidhje me vaksinat e koronavirusit janë përhapur në platformat e mediave sociale gjatë pandemisë. Facebook dhe Instagram vendosën të shtrëngojnë politikat e tyre mbi keqinformimin, duke thyer traditën e tyre të kahershme të përdorimit të një qasjeje praktike.

Ka shumë grupe, faqe dhe llogari të njohura në Facebook që promovojnë pretendime false në lidhje me shkrepjet dhe mund të gjenden lehtësisht përmes kërkimeve të fjalëve kyçe./ CNA.al

Lajmet e fundit nga