Google rregullon problemet e aplikacioneve të Android

23 Mars 2021, 12:53, Tech CNA
Google rregullon problemet e aplikacioneve të Android

Google ka rregulluar një problem që do të thoshte se aplikacionet e telefonit Android po thyheshin për shumë përdorues. Problemet filluan të hënën dhe prekën aplikacione të tilla si Gmail, Facebook dhe Amazon.

Duket se faji ishte një përditësim i Sistemit Android WebView, i cili lejon që aplikacionet Android të shfaqin përmbajtje në internet. Google u tha përdoruesve të azhurnojnë sistemin e tyre Android WebView dhe shfletuesin Chrome të Google.

Ne kemi zgjidhur problemin me WebView që bëri që disa aplikacione në Android të prishen për disa përdorues. Përditësimi i Sistemit Android WebView dhe Google Chrome përmes Google Play tani duhet ta zgjidhin problemin,” i tha BBC një zëdhënës i Google. Mediat sociale u mbushën me raporte të prishjes së aplikacioneve dhe DoënDetector, një faqe në internet që mat ndërprerjet, tregoi një rritje të problemeve për Gmail dhe Amazon.

Android WebView është një përbërës i sistemit që është i instaluar paraprakisht në të gjitha pajisjet Android.

Për ta përditësuar, përdoruesit duhet të:

Lundrojnë në aplikacionin Play Store

Kërkojnë për Android System WebView

Zgjedhin opsionin “Përditëso”

Përsërisin këto hapa për Google Chrome./ CNA.al

Lajmet e fundit nga