Tik Tok sfidon WhatsApp/ Ja planet për ndryshimet e reja të aplikacionit

19 Mars 2021, 12:44, Tech CNA
Tik Tok sfidon WhatsApp/ Ja planet për ndryshimet e reja të

Tik Tok po konsideron nisjen e një tipari bisede në grup që mund të rivalizojë WhatsApp, sipas burimeve të brendshme. Eshtë përfolur që TikTok po punon për t’u bërë më shumë një “aplikacion ndërveprimesh shoqërore”.

Sipas Reuters , “njerëzit me njohuri të diskutimeve” i thanë medias në lidhje me planet e mundshme. Reuters tha se burimet nuk dëshironin të identifikoheshin sepse ata nuk duhet të flisnin për media. Një tipar i bisedës në grup ka qenë i disponueshëm në versionin kinez të Tik Tok, i quajtur Douyin, që nga viti 2019.

Aplikacioni në pronësi të ByteDance mund ta shtrijë këtë funksion globalisht nëse dëshiron të mbajë më shumë njerëz në aplikacion për më shumë kohë. Raportet sugjerojnë se ByteDance kishte diskutime në lidhje me tiparin e bisedës në grup vitin e kaluar.

Sidoqoftë, pronari i Tik Tok u tha se vuri disa karakteristika në pritje për shkak të betejave me administratën Trump mbi frikën e spiunimit. Tik Tok u ndalua gjithashtu në Indi vitin e kaluar pasi qeveria indiane e akuzoi atë për përdorimin e të dhënave në mënyrë të paligjshme.

Burimet e Reuters thanë se ByteDance duhej të merrte në konsideratë të gjitha këto dhe po rivlerëson se kur do të nisë një tipar bisede në grup. Një burim pretendoi që bisedat do të ishin të paskriptuara.

Kjo mund të funksionojë në favor të WhatsApp megjithëse shumë njerëz vijnë në shërbim për sigurinë e kriptimit./CNA.al

Lajmet e fundit nga