LG mbyll biznesin e smartphonë-ve pas humbjeve të mëdha

5 Prill 2021, 13:03, Tech CNA
LG mbyll biznesin e smartphonë-ve pas humbjeve të mëdha

LG Electronics ka dhënë lajmin se, do të mbyllë biznesin e saj të smartfonëve me humbje.Në janar, gjiganti elektronik i Koresë së Jugut tha se, po shikonte të gjitha opsionet për ndarjen, pas pothuajse gjashtë vitesh humbje që arrinin rreth 4.5 miliardë dollarë (3.3 miliardë funte).

LG kishte bërë shumë inovacione, duke përfshirë kamera me kënd shumë të gjerë, duke u rritur në prodhuesin e tretë më të madh të smartphone-ve në 2013. Por bosët thanë se tregu i telefonisë mobile ishte bërë “tepër konkurrues”.

Ndërsa Samsung dhe Apple janë dy lojtarët më të mëdhenj në tregun e telefonave inteligjentë, LG ka vuajtur nga çështjet e saj të harduerit dhe softuerit.Ndërsa LG luftonte me humbjet, ajo kishte zhvilluar bisedime për të shitur një pjesë të biznesit, por këto u rrënuan.

Ende renditet si marka e tretë më e popullarizuar në Amerikën e Veriut por ka rënë në tregjet e tjera. Telefonat LG janë ende mjaft të zakonshëm në tregun e saj të brendshëm të Koresë së Jugut.

“Vendimi strategjik i LG për të dalë nga sektori tepër konkurrues i telefonisë mobile do të lejojë kompaninë të përqendrojë burimet në fushat e rritjes siç janë përbërësit e automjeteve elektrike, pajisjet e lidhura, shtëpitë e mençura, robotika dhe inteligjenca artificiale,” tha ajo në një deklaratë.

Vitin e kaluar ai transportoi 28 milion telefonë, që krahason me 256 milionë për Samsung, sipas firmës kërkimore Counterpoint.Biznesi i smartphone-ve është më i vogli nga pesë sektorët e LG-së, duke zënë vetëm 7.4% të të ardhurave. Aktualisht pjesa e saj globale e tregut të telefonisë mobile është rreth 2%.

Ajo ka inovuar telefonët e saj për të konkurruar me rivalët e saj më të mëdhenj, me prezantimin e vitit të kaluar të Wing në formë T, një smartphone me një ekran më të madh i cili rrotullohet për të zbuluar një të dytë, më të vogël poshtë./CNA.al 

Lajmet e fundit nga