Përdoruesit e WhatsApp në rrezik/ Hakerat “ndërhyjnë” tek kontaktet

4 Prill 2021, 12:56, Tech CNA
Përdoruesit e WhatsApp në rrezik/ Hakerat

Mashtruesit po përpiqen të hakojnë llogaritë tuaja duke iu telefonuar në WhatsApp. Ky është një kërcëim përpërdoruesit të cilët duhet të jenë të kujdesshëm kur iu përgjigjen telefonateve me numra që nuk i njohin.Eksperti dhe shkrimtari i teknologjisë Alexis Conran shkoi në Tëitter për të ndarë mashtrimin për të paralajmëruar ndjekësit.

Ai ndau një foto nga një telefon dhe ndau imazhin me mbishkrimin: “Ky është një mashtrim WhatsApp që vazhdon të tërheqë njerëzit.

“Fillon me këtë mesazh me tekst që arrin në telefonin tuaj nga bluja. Ai u tha ndjekësve se sapo të merret ky mesazh, një mesazh WhatsApp do të shfaqet nga dikush në kontaktet tuaja.

Në mesazh thuhet: “Përshëndetje, më falni që ju dërgova një kod 6-shifror me SMS gabimisht, A mund ta transferoni tek unë ju lutem? Është urgjente. Alexis vazhdoi duke thënë: “Ajo që ka ndodhur në të vërtetë është se llogaria e mikut tuaj është hakuar. Mashtruesit tani po përpiqen të hakojnë të gjitha kontaktet e tyre. Ju jeni një prej tyre.

Ata po përpiqen të vendosin një WhatsApp në një pajisje të re me numrin tuaj. WhatsApp e pranon këtë dhe dërgon një kod autorizimi me 6 shifra në celularin tuaj me SMS. Ai gjithashtu tha që kontaktoi shokun që dërgoi mesazhin për t’i lënë të kuptojnë se janë mashtruar, por duke i telefonuar ose duke dërguar mesazhe, jo përmes WhatsApp.

Kjo do të thotë që shoku juaj mund të dalë nga WhatsApp dhe të aktivizojë verifikimin me 2 hapa, i cili do të “mbyllë mashtruesit”, tha Alexis.

Kompania e konsumatorit e cila tani është informuar gjithashtu për mashtrimin dhe ka nxitur publikun të jetë i vetëdijshëm./ CNA.al

Lajmet e fundit nga