Si të gjeni iPhone-in tuaj nëse ju ka humbur apo ua kanë vjedhur?/ Katër këshillat që duhet të ndiqni

26 Mars 2021, 15:14, Tech CNA
Si të gjeni iPhone-in tuaj nëse ju ka humbur apo ua kanë

Ekzistojnë një sërë mënyrash të thjeshta për të gjurmuar iPhone-in tuaj Apple për dhe për tu siguruar nëse ka rënë në duart e hajdutëve. Nga aktivizimi i një alarmi për t’ju ndihmuar të lokalizoni celularin tuaj, te përdorimi i plotë i aplikacionit “Gjeni telefonin tim”, ne kemi përmbledhur disa nga teknikat më të mira më poshtë. Edhe nëse nuk e keni humbur iPhone-in tuaj, lista ende ia vlen të lexohet, pasi disa nga këto karakteristika të dobishme kërkojnë që t’i konfiguroni ato para se t’i përdorni.

Gjej aplikacionin tim

Aplikacioni ?Find My? është një aplikacion i Apple i integruar në të gjitha pajisjet e tij. Mund ta përdorni për të gjetur pajisjet e humbura në një hartë, gjë që është e shkëlqyeshme për gjurmimin e aparateve të humbura ose të vjedhura. Gjithashtu është e mundur që të fshini në distancë informacionin në iPhone tuaj.  Nëse e keni humbur iPhone-in tuaj, hapni Find My në një pajisje tjetër Apple në të cilën jeni identifikuar me Apple ID tuaj.

Nëse nuk keni një pajisje dytësore, hyni në funksion në iCloud.com/find (do të duhet të identifikoheni me Apple ID tuaj). Do t’ju paraqitet një hartë që tregon vendndodhjet e të gjitha pajisjeve tuaja Apple.

Trokitni lehtë mbi “Të gjitha pajisjet” në krye të faqes dhe zgjidhni ?gizmo? për të cilin po gjurmoni për të parë vendndodhjen e tij.

?Find My Phone? është e shkëlqyeshme nëse telefoni juaj është pak larg, por çka nëse e keni humbur atë në shtëpinë ose zyrën tuaj?

Alarmi

Nëse celulari juaj është afër, por ende nuk mund ta gjeni, mund ta detyroni iPhone tuaj të bëjë një zhurmë të lartë, edhe nëse është në heshtje.

Softueri i ruajtjes së reve të ?Apple iCloud? ka një tipar pak të njohur që ju lejon të bëjë një “ping” në celularin tuaj, duke e detyruar atë të lëshojë një alarm të shpejtë.

Aplikacione alternative

Nëse për çfarëdo arsye nuk dëshironi të përdorni Find My, ekzistojnë një mori aplikacionesh alternative. Disa ofrojnë veçori shtesë për t’ju ndihmuar të gjurmoni një hajdut ose t’ju ndihmojnë të udhëzoni një ?Samaritan të Mirë? që ka gjetur pajisjen tuaj të çmuar. Pak prej aplikacioneve janë falas, megjithatë, jini të gatshëm të paguani një tarifë të vogël. Këtu janë shtatë aplikacione për gjetjen e pajisjeve të ngjashme me Find My:

-Lokatori i pajisjes

-FoneHome

-GadgetTrak

-Gjurma e telefonit

-iHound

-GPSTracker

-Vëzhgim

Mjet gjurmues

Nëse jeni një humbës serial i celularit, mund të dëshironi të merrni parasysh investimin në një pajisje gjurmimi për celularin tuaj. Për shembull, etiketat e ofruara nga firma teknologjike ?Tile?, ju lejojnë të lokalizoni objekte duke përdorur një aplikacion smartphone.

Apple madje thuhet se po punon për versionin e vet të teknologjisë që mendohet të quhet ?AirTags?./CNA.al

Lajmet e fundit nga