LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Pritet rritje e të infektuarëve”/ Mjeku Alimehmeti: Javët e ardhshme do kemi edhe shtim të viktimave

23 Nëntor 2020, 09:57, Aktualitet CNA
“Pritet rritje e të infektuarëve”/ Mjeku Alimehmeti:

Doktori i njohur Ilir Alimehmeti u shpreh se pritet rritje e të infektuarve me koronavirus në Shqipëri gjatë javëve të ardhshme.

Gjatë një interviste, ai tha se përveç rritjes së të infektuarëve pritet të ketë edhe rritje të viktimave.

?Vdekshmëria është rritur, ka pasur rritje të vdekshmërisë absolute. Ne si njerëz na intereson vdekshmëria absolute, por po të dallojmë virusin dhe kurimin e tij, ne na intereson shifra relative.

Por në shifra absolute ka pasur një rritje. Pse? Sepse javë më parë ne patëm rritje të rasteve të reja dhe të pozitivitetit. Rreth dy javë të tjera më pas, përkthehet në shtrime në spital dhe në vdekshmëri, për fat të keq. Sa herë të kemi rritje, gjithmonë duhet ta presim 2-3 javë mbrapa rastet fatkeqësisht të vdekshmërisë.

Javët e ardhshme do ketë rritje dhe prisni që sa herë të ketë rritje, do ketë edhe vdekje?, u shpreh ai në ?Wake Up?./CNA.al.

 

 

Lajmet e fundit nga