LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Qeveria po shpenzon për projekte elektorale”/ Melisa Braci: Buxheti i shtetit është në shkelje të ligjit

22 Nëntor 2020, 09:25, Aktualitet CNA
“Qeveria po shpenzon për projekte elektorale”/ Melisa Braci:

Bashkëthemeluesja e Lëvizjes për Ndryshim Melisa Braci ka reaguar mbi gjendjen e rëndë që është krijuar në vendin tonë si pasojë e pandemisë globale Covid-19.

Përmes një postimi në rrjetin social, duke iu referuar situatës aktuale Braci tha se qyyetarët shqiptarë po kursejnë çfarë të munden për reste emergjente shëndetësore, ndërsa qeveria sipas saj në mënyrë të papërgjegjshmë po shpenzon paratë për projekte elektorale.

Braci shtoi më tej në reagimin e saj se buxheti vijon të jetë në shkelje të ligjit, duke prokuruar tendera pas datës 15 tetor.

?Shqiptarët kursejnë për shëndetin ? Qeveria Shpërdoron për veten

Shqiptarët në këto ditë të vështira pandemie po mundohen të kursejnë ç?të munden për raste emergjente shëndetësore. Si në vende të tjera edhe në Shqipëri, depozitat po arrijnë nivel rekord. Po Qeveria? Qeveria në mënyrë të papërgjegjshme, po kërkon të shpenzojë paratë e taksapaguesve për projekte elektorale. Buxheti vijon të jetë në shkelje të ligjit, duke prokuruar tenderë pas datës 15 tetor.

Një vendim i qeverisë përcakton se pas datës 15 tetor të çdo viti buxhetor, njësitë e qeverisjes së përgjithshme nuk mund të publikojnë njoftimin për prokurimin e mallrave/punëve/shërbimeve, të cilat nuk janë përfshirë në Regjistrin e Prokurimeve Publike, deri në këtë datë. E gjitha për shpëdorim të fshehtë të parave të shqiptarëve për përfitime elektorale dhe personale?, shkruan Braci./CNA.al.

 

Lajmet e fundit nga