LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Për të vdekurit e PD-së dhe korin e doktoreshë Najadës"/ Kikia "ul me këmbë në tokë" shqiptarët

21 Nëntor 2020, 13:38, Aktualitet CNA
"Për të vdekurit e PD-së dhe korin e doktoreshë

Gazetari Mentor Kikia ka reaguar në lidhje më dy ngjarje të rëndësishme të aktualitetit në vendin tonë.

Ai është ndalur tek fotot e rënda që qarkulluan mbrëmjen e djeshme nga morgu si dhe tek reagimet e mjekëve të spitalit infektiv, sapo ka ndonjë kritikë apo denoncim për gjendjen dhe situatën e koronavirusit në vend.

Kikia shkruan në rrjetet sociale se në morg ka trupa të pajetë dhe se në një kohë lufte si kjo që po jetojmë ndodh që trupat të jenë të vendosura edhe në dysheme.

Përsa i përket deklaratave të mjekes Najada Çomo dhe mjekëve të tjerë, Kikia shkruan se ne jemi mirënjohës ndaj detyrës së lartë të tyre, por denoncimet dhe kritikat nuk janë personalisht ndaj tyre kështu që nuk kanë pse të dalin në kor e të lexojne deklarata.

?Për të vdekurit e PD-së dhe korin e doktorreshë Najadës
Sot kisha vendosur të mos merresha më ?gjëra të këqija?, por sërish nuk mu durua.
Këto dy ditë, dy gjëra të rënda kanë ndodhur nga fronti spitalor.

1- Ca foto nga morgu i Tiranës janë shpërndarë nga opozita si ?dëshmi e falimentit të mjeksisë?.
Po mirë, çfarë prisni ju të shikoni në morg, njerëz duke gatuar? Apo njerëz duke lexuar libra? Në morg ka njerëz të pajetë zotërinj. Nuk dërgohen ne teatër ata që vdesin. Janë vendosur edhe në dysheme? Po edhe në dysheme do të vendosen. Eshtë kohë lufte zotërinj, nuk ka krevate për të gjithë. Vdesin nga 20 e ca në ditë, mund të bëhet edhe më keq.

2- Nga Infektivi është bërë zakon që, sa herë opozita kritikon qeverinë apo denoncon ndonje skandal, doktoreshë Najada, bashkë me korin e mjekjeve, del dhe këndon: ?Ne po punojmë, ne jemi në ballë, ne jemi në vijën e parë, pse na sulmoni?, etj etj.
Po të nderuar mjekë, ju po punoni. Ju po rrezikoni. Ju jeni heronjtë tanë. Ju po e bëni detyrën tuaj me përkushtim dhe ne ju jemi mirënjohjës. Por, nëse dikush, apo disa, kritikojnë sistemin shëndetësor, apo denoncojnë ndonje problem, nuk e kanë me ju personalisht. Nëse dikush ankohet se s?ka parking në QSUT, sërish nuk e ka me ju. Ndaj mos dilni më aty në korridor, duke u shtyrë kush të shfaqet më qartë në televizor. Ju e dini shumë mirë. Politika të përdor, mbaron punë, dhe të lë sërish aty në batak?, shkruan Kikia në Facebook./CNA.al

Lajmet e fundit nga