LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbyllet Hani i Hotit dhe Muriqani/ Ja kush mund të kalojë drejt Malit të Zi

21 Nëntor 2020, 08:46, Aktualitet CNA
Mbyllet Hani i Hotit dhe Muriqani/ Ja kush mund të kalojë drejt Malit

Doganat e Hanit të Hotit dhe Muriqanit do të mbyllen këtë fundjavë. Lajmin e bën të ditur Policia e Shkodrës, e cila njofton se sipas një urdhri të autoriteteve malazeze, deri ditën e hënë doganat do të jenë të mbyllura.

Autoritetet e Policisë Malazeze, në bazë të një njoftimi zyrtar që i kanë dërguar Pikës së Kalimit Kufitar Bozhaj/Hani i Hotit, sqarojnë se në kuadër të kufizimeve të reja për shkak të pandemisë COVID-19, deri ditën e hënë, datë 23.11.2020, do të lejohen të hyjnë në Malin e Zi, vetëm personat me leje qendrimi, me leje pune, ata të cilët kalojnë tranzit në territorin malazez dhe ata që udhëtojnë drejt Aeroportit të Podgoricës (të cilët duhet të jenë të pajisur me prenotimet e biletave).

Nga Muriqani në drejtim të Malit të Zi, lejohet të kalojnë edhe ata persona të cilët kanë prenotuar hotelet për fundjavën në Mal të Zi.
Nuk ka ndryshime, përsa i takon lëvizjes së mjeteve të transportit dhe të regjimit tregtar.
Këto kufizime janë të vlefshme edhe për Pikën e Kalimit Kufitar Muriqan dhe Bashkim. Në Pikën Bashkim Vermosh, lejohen vetëm shtetasit shqiptarë të cilët duan të dalin nga Mali i Zi, në drejtim të Shqipërisë.

Policia Kufitare Shkodër, iu bën thirrje të gjithë qytetarëve të cilët nuk bëjnë përjashtim nga këto kufizime, të shmangin udhëtimin në drejtim të këtyre Pikave të Kalimit Kufitar./CNA.al

Lajmet e fundit nga