LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pandemia globale/ Së shpejti vjen dhe “supervaksina” që lufton koronavirusin dhe gripin

22 Nëntor 2020, 12:17, Aktualitet CNA

Një ekip kërkuesish bën me dije se brenda një viti do të jetë gati një ?supervaksinë? që do të mbrojë njerëzit njëkohësisht nga gripi i zakonshëm dhe koronavirusi. Profesori Ronald Eccles, që drejton një nga katedrat e universitetit të Kardit prej 30 vitesh shprehet se nuk ka asnjë pengesë të pakapërcyeshme për të kombinuar dy vaksinat në një të vetme.

?Besoj se në të ardhmen do të kemi një vaksinë të kombinuar për gripin dhe koronavirusin. Është më e lehtë dhe për njerëzit të bëjnë një vaksinë sesa dy?, shprehet profesori.

Një ekip kërkuesish bën me dije se brenda një viti do të jetë gati një ?supervaksinë? që do të mbrojë njerëzit njëkohësisht nga gripi i zakonshëm dhe koronavirusi. Profesori Ronald Eccles, që drejton një nga katedrat e universitetit të Kardit prej 30 vitesh shprehet se nuk ka asnjë pengesë të pakapërcyeshme për të kombinuar dy vaksinat në një të vetme.

?Besoj se në të ardhmen do të kemi një vaksinë të kombinuar për gripin dhe koronavirusin. Është më e lehtë dhe për njerëzit të bëjnë një vaksinë sesa dy?, shprehet profesori./CNA.al.

 

 

Lajmet e fundit nga