LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A do të mbyllen shkollat?/ Rakacolli tregon si do procedohet pas rritjes së rasteve pozitive

23 Nëntor 2020, 09:30, Aktualitet CNA
A do të mbyllen shkollat?/ Rakacolli tregon si do procedohet pas rritjes

Përfaqësuesja e Komitetit Teknik Mira Rakacolli u shpreh se situata në shkolla po monitorohet që nga momenti që ka nisur viti i ri shkollor.

Në një dalje për media, Rakacolli tha se nuk ka një plan për mbylljen e shkollave, pasi sipas saj numri i të infektuarve është në nivel të qëndrueshëm.

“?Nuk ka ndonjë ndryshim të rëndësishëm që hapja e shkollave të ketë pasur rëndim të shifrave. Ajo që komiteti vlerëson është mirëqënia në përgjithësi e fëmijëve dhe është edhe orientimi që jepet nga OBSH. Në shifrat që jemi tani që vazhdojnë të mbeten në nivel të qëndrueshëm, nuk e diskutojmë për momentin sot.

Siç kemi parë shifrat edhe ndryshojnë. Nëse do të ndryshojnë dhe do të jenë brenda numrave që kërkojnë masë të tillë. Por shifrat të jenë të qëndrueshme dhe e kemi parasysh mirëqenien e fëmijëve?, deklaroi Rakacolli në konferencën për shtyp të Komitetit Teknik. /CNA.al

Lajmet e fundit nga