LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Masa të reja anti-Covid?/ Rakacolli tregon kur mund të ndodhin

23 Nëntor 2020, 09:29, Aktualitet CNA
Masa të reja anti-Covid?/ Rakacolli tregon kur mund të ndodhin

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka dalë ditën e sotme në një konferëncë në të cilën ka bërë një panoramë të ecurisë së koronavirusit në vendit tonë.

Kreu i Urgjencës kombëtare, skënder Brataj u shpreh se se numri i thirrjeve kombëtare në Urgjencë nuk ka pësuar ndonjë rritje të madhe. Më tej Brataj tha se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 463 vizita të kryera në banesa.

?Nuk ka ndonjë rritje të madhe të numri i thirrjeve në Urgjencë. Janë zhvilluar 463 vizita në 24 orët e fundit në banesa. Janë marrë masa për menasxhamin më të mirë të shtretërve në spitalet Covid”, tha Brataj.

Zv.Ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli tha se mësimi në Universitete do të vijojë online dhe për një periudhë kohe. Për masa të tjera Rakacolli tha se do të nxiqen ecuria e pandemisë.

?Mësimi në Universiteti do të vazhdojë online dhe për një periudhë kohe. Masat e tjera do të jenë në varësi të vlerësimeve ditorë dhe javore. Nëse do të ndryshojnë numrat do të marrin masa të tjera. Beteja me Covid nuk është vetëm betejë spitalore.

Nëse qytetarët do të zbatojnë masat do të kemi mundësi të ndalojmë pandeminë. Qytetarët duhet të mbajnë maskat, të mos grumbudhohemi, të evitojmë pjesëmarrjet në ceremonitë familjare dhe aktivitete kulturore e sportive?, tha Rakacolli./CNA.al

Lajmet e fundit nga