LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gazetarja përjeton makth në spitalin "Shefqet Ndroqi"/ Spahia: Kemi rënë në kolaps!

27 Korrik 2020, 19:53, Denoncim CNA
Gazetarja përjeton makth në spitalin "Shefqet Ndroqi"/

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale ku akuzon qeverinë se ka dështuar me menaxhimin e situatës së koronavirusit në vend, duke e çuar në kolaps të plotë shërbimin shëndetësor.

Spahia i referohet dëshmisë se gazetares Mirilda Tili, e cila ka nxjerrë gjithë mllefin e saj, kur ka treguar atë që ka hequr dje me babain e sëmurë në spitalin “Shefqet Ndroqi”.

?Dështimi i qeverisë me virusin Covid-19 ka çuar në kolaps të plotë shërbimin shëndetësor në të gjitha nivelet. Ky rast i denoncuar nga një gazetare, prindi i së cilës nuk ka marrë dot shërbim në spitalin ?Shefqet Ndroqi?, por është përcjellë në shtëpi në gjendje të rënduar shëndetësore, për shkak se qeveria ka ndërprerë shërbimet e mirëfillta specifike në këtë spital për pacientët që nuk kanë Covid! Dhe po sipas eksperiencës së gazetares, ?Shefqet Ndroqi? i kthyer në spital Covid nuk kishte tamponë për të vërtetuar problematikën e pacientit!!!

Në fakt, ajo çka shkruan Tili është vërtet e trishtë. Në thelb, nuk ngjan as me denoncim! Është formë mllefi, në mungesë të ulërimës, e cila në fund përmblidhet për njeriun e saj të shtrenjtë me këtë fjali:  Zot vër dorë ti, se me këta nuk di më çtë bëj!

?Zonjë, situata e babait tuaj është shumë e komplikuar dhe e vështirë. Është keq! Në kushte normale, nëse do të funksiononim normalisht, do ta shtronim urgjent, por kështu si jemi tani, të lutem, merreni në shtëpi. Nuk dihet çfarë na vjen këtu?
Ndërkohë që mjeku roje i spitalit ?Shefqet Ndroqi? më komunikonte gjëmën, një 54 vjeçar nga Shkodra ndërroi jetë, ishte i prekur me COVID-19.
Por që unë ta merrja babin në shtëpi, apo ta dërgonim tek urgjenca kirurgjikale, duhej ti bëhej tamponi. Dhe e dini çfarë……. në spital nuk kishte tampon. Po po, tek spitali COVID-2, mbrëmë nuk kishte tampon. Është detyruar mjeku, për të cilin shpreh vlerësim maksimal, të marrë qendrën e koordinimit dhe të kërkonte një tampon. Njerëz, të kërkonte tamponin që e kanë vendosur vetë në protokoll, si domosdoshmëri për të bërë kalimin nga njëri pavion tek tjetri. Por nuk kishte!

Dhe pas qetësuesve me radhë, njëri pas tjetrit, dhe skanerit të detajuar, e kemi babin në shtëpi, të pa zotë për të ditur se çfarë të bëjmë.
Nuk e di, nuk e di. Jam e pafjalë, e shokuar dhe e nervozuar në të njëjtën kohë.
Për kushtet në të cilat punonin mjekët dhe infermierët ndoshta do të jem në gjendje të shkruaj pasi babi të jetë bërë mirë.
Ndaj, boll! Stop me teori COVID-i kur nuk keni as tamponi, kur po lini të sëmurët me diagnoza të tjera të vdesin nga mungesa e përkujdesit shëndetësor. Po asnjë mjek, për asnjë diagnozë nuk mundet të të shërbejë apo të ët pranojë të bëjë shtrimin, nëse nuk është bërë tamponi i famshëm.
/CNA.al

 

Lajmet e fundit nga