LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ku është fshehur Prokuroria/ Malltezi: Mafia po merr monopolin e plehrave për 30 vjet

22 Korrik 2020, 20:18, Denoncim CNA
Ku është fshehur Prokuroria/ Malltezi: Mafia po merr monopolin e

Kreu i Departamentit për Mbrojtjen e Mjedisit në PD, Jamarbër Malltezi i është rikthyer edhe njëherë skemës së menaxhimit të mbetjeve, e cila sipas tij tashmë mund të konsiderohet për nga mënyra se si qarkullohen paratë edhe si Mafia e Plehrave.

Në fakt, në një shkrim në faqen e tij në FB, Malltezi përveçse nxjerr skemën e vjedhjes së shumfishtë, bashkëngjit edhe një foto, ku shihet kryeministri Rama në një rreth të gjerë, mes të cilëve spikasin në rrathë të kuq edhe dy eksponentë të LSI-së.

I pari është ish-ministri i Mjedisit, Lefter Koka (sot deputet brenda parlamentit) dhe i dyti Alqi Bllako (drejtor i Agjencisë Kombëtare të Ujësjellës Kanalizimeve dhe Infrastrukturës së Mbetjeve- AKUM). Edhe pse Malltezi nuk i cilëson specifikisht,  por nxjerr mesazhin se si Rama tenton të bashkëpunojë dhe i blejë këta drejtues të opozitës.

Ja çfarë shkruan Malltezi

MAFIA e PLEHRAVE mendon qe do bleje gjithkend me 30 vitet a ardhshme: cdo kryeminister, cdo minister mjedisi, cdo prokuror e cdo gjykates qe do doje te beje punen e vet e jo te korruptohet per ca para. Vjedhja me plehrat eshte e shumefishte:
1. 180 milione euro po plehra jne paraprakisht (Rama/Zoto/Mertiri me duar ne xhepa) per tri inceneratoret (22 milione Elbasan, 29 milione Fier dhe 128 milione Tiranë). Per 3 inceneratoret jane dhene para ne menyre te kundraligjshme!!! Kompanite e Zotos dhe Meritit te sapokrijuara pa asnje lek e asnje eksperience perlane parate ne dhunim te ligjeve. Prokuroria???
2. Pervec kesaj ata moren Sharren si monopol e po perlajne edhe 29 euro per ton mbetje qe depozitohet (dhe po bejne shfaqje qe te sjellin edhe te Durresit se shtohet perlarja e tyre). Ne 30 vjet pritet qe kjo pjese te shkoje mbi 300 milione euro;

3. Pervec kesaj keta marrin ndihme ekonomike nga shteti nese prodhojne energji (nderkohe lenden e pare po e marrin nga ajo qe po paguajme ne 29 euro per ton);
4. Kane monopolin e plehrave por edhe te materialeve te riciklueshme ndaj shkojne policet duke gjemu romet se e thone troc qe eshte biznes i Edi Rames dhe Erion Veliajt, dhe ricikluesit duhet tua blejne materialet (alumin, plastike apo leter ketyre qe kane monopolin);
5. Kane monopolin e mbetjeve inerte (perfshi dhera te paster dhe mbetje ndertimi). Dhe ky cmim eshte 12-fish me i shtrenjte sesa ne Mal te Zi se e kane monopol! Edhe nese i njejti ndertues ka dy objekte ku tek njera do heqe dhera e tek tjetra duhet ti shtoje, nuk lejohet qe te marre dherat e veta ti coje tek objekti tjeter. Duhet te paguaje dy here Rama/Veliaj/Ahmetaj/Zoto/Mertiri/Blushi – nje here paguan per te depozituar dheun ne sharre dhe nje here per ta marre dheun e vet ta coje tek objekti tjeter!
6. Po VJEDHIN 15 milione euro (heqja e mbetjeve nga Porto Romano) duke anulluar tenderin ku ishin 6 garues dhe firmos me Zoton dhe Mertirin!!!
Cfare pret SPAK? Ku eshte fshehur Prokuroria? I rrofte reforma kur keta nuk guxojne te bejne punen e tyre per vjedhjen me te pacipe dhe kundraligjshme qe kemi pare ndonjehere! A do beje njeri detyren ne kete shtet?
Ta harroje Rama me hajdutet e vet se do arrije te bleje opoziten. Shume-shume mund te gjeje ndonje hallexhi si Koka ti firmose ndonje leter ne shkelje ligji apo ndonje Ornele te mbylle syte dhe te imagjinoje zgjidhjen me blerjen e disa eksperteve te shkruajne ndonje fjale te mire te tipit ?sa mire po shtohen investimet per mjedisin? POR kjo eshte vjedhje e kryer haptaz, ne dhunim te ligjeve te shtetit dhe nuk falet! /CNA.al

Lajmet e fundit nga