U përball me Vettingun/ KPK jep vendimin për gjyqtaren e GJKKO

12 Qershor 2020, 07:53, Vetingu CNA
U përball me Vettingun/ KPK jep vendimin për gjyqtaren e GJKKO

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka vendosur rikonfirmimin në detyrë të gjyqtares se Gjykatës Kundër së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, Etleva Deda.

Ajo kaloi në Vetting në shkallën e parë dhe tashmë konfirmohet në detyrë si gjyqtare e GJKKO.

Treshja gjykuese e KPK përbëhej nga Roland Ilia, Valbona Sanxhaktari dhe Genta Tafa Bungo të cilët e konfirmuan edhe Dedën në detyrë.

Deda është pjesë e sistemit të drejtësisë prej vitit 2004 kur ishte pjesë e Gjykatës së Krimeve të Rënda, më pas kryetare e kësaj Gjykate, por e komanduar dhe në fund pas shkrirjes së kësaj të fundit ajo shkoi në GJKKO.

CNA.al ka zbardhur më parë pasurinë e gjyqtares, Etleva Deda, ku rezulton se të ardhurat i ka vetëm nga paga, por nuk është e varfër. Pavarësisht kësaj,  kredisë që është për të pastrehët, ashtu si kolegët nuk i ka rezistuar. Edhe ajo i ka marrë 5 000 000, duke marrë kështu paratë e një familjeje që vërtet kishte nevojë për to.

Pasurinë e plotë të zbardhur, mund ta lexoni në linkun më poshtë:

Vjedhja e dhomës së provave tek Krimet e Rënda/ Pasuria e “kryegjyqtares” së dështuar

Lajmet e fundit nga