Arben Kraja, drejtori i Rilindjes

7 Maj 2020, 11:15, Vetingu CNA
Arben Kraja, drejtori i Rilindjes

Një ndër institucionet e dala nga reforma në Drejtësi, për të cilin është trumbetuar fort në media, është Prokuroria e Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit, e njohur ndryshe si SPAK.

Në lidhje me këtë institucion pritshmëritë e opinionin ishin të larta, por sot gjashtë muaj pas ngritjes së tij, duket se është shumë larg pritshmërive.

Institucioni që pretendohej se do bënte drejtësi për shqiptarët, që do të hetonte korrusionin e këtyre 30 viteve, në fakt duket se është kthyer në ?avokat? të korrupsionit politik.

Kreu i këtij institucioni, i cili ishte shpresa për drejtësi e shqiptarëve është Arben Kraja. një prokuror, i akuzuar  si bashkëpunëtor i ish-Sigurimit të Shtetit, në kohën e diktaturës.

Në fakt më shumë sesa luftë ndaj korrupsionit, duket se po bëhet show me disa tendera. Kryeprokurori i SPAK po tregon se është thjeshtë dhe vetëm një ?drejtor i Rilindjes?.

Arben Kraja jo vetëm që nuk po e lufton korrupsionin e vërtetë të qeverisë por po bën rolin e drejtorit të Rilindjes për të shpëtuar qeverinë duke e mbrojtur jo vetëm nga korrupsioni i inceneratorëve, por duke mbrojtur edhe personazhe publike të kapura në flagrancë si Ben Blushi.

Kujtojmë këtu se CNA.al prej kohësh ka denoncuar pasurinë e ?cmendur? të ish-politikanit Ben Blushi, i cili një pronë me vlerë 500 milionë lekë, e blen për vetëm 30 mijë euro. (Lexo ketu)

Po ashtu ne kemi denoncuar me fakte edhe ortakërinë me pronarët e kompanisë së inceneratorëve, por edhe pse gjithçka është e vërtetuar me dokumente, kanë rënë në ?vesh të shurdhët?. Kreu i SPAK, Arben Kraja duke ?qorr? para fakteve të publikuara.

Por, kush është Arben Kraja

Arben Kraja u zgjodh në dhjetor të vitit 2019, në krye të SPAK.

Arben Kraja e ka filluar karrirën e tij në organin e akuzës në vitin 1993 dhe prej dy dekakadash ka punuar në Prokurorinë e Përgjithshme, ku ka drejtuar sektorë të rëndësishëm si task-forca kundër krimit dhe korrupsionit.

Arben Kraja, është i njohur si prokurori që hetoi dosjen hetimore për abuzimet me fondet e rrugës Durrës-Kukës, ku u hetua edhe kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Kraja mundi ta kalojë Vettingun lehtë, megjithëse ka pasur dhe denoncime ndaj tij.

Ndërsa sa i takon pasurisë, ai është një milioner. (Lexo këtu).

Por ndaj Arben Krajës ka pasur edhe akuza të forta, që lidhen me sistemin e diktaturës.

Vetë Autoriteti për Informim mbi Dosjet e Ish-Sigurimit të Shtetit ka konfirmuar se kreu i SPAK, Arben Kraja ka qenë hetues më 1990-ën dhe se ka hetuar çështje të kalimit të paligjshëm të kufirit. (Lexo këtu)

Ky është personi që pritej të bënte drejtësi për shqiptarët, por duket se do të jetë krejt e kundërta./ CNA.al

Pushimin e çështjes së CEZ e ka bërë Arben Kraja

Autoriteti i Dosjeve konfirmon/ Arben Kraja hetues i komunizmit, trajtoi çështje të kalimit të paligjshëm të kufirit

U zgjodh në krye të SPAK/ Kush është Arben Kraja, si ka ndryshuar pasuria e tij ndër vite

Lajmet e fundit nga