LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Prokurorë të dobët, të paaftë dhe shantazhues/ SPAK dështimi simbol i reformës në drejtësi

15 Prill 2020, 09:48, Vetingu CNA
Prokurorë të dobët, të paaftë dhe shantazhues/ SPAK

Struktura e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar filloi të merrte formë prej 19 dhjetorit të vitit që lamë pas, kur tetë anëtarët e parë të SPAK, u betuan para Presidentit të Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta.

SPAK drejtohet nga Arben Kraja dhe përbëhet nga anëtarët: Altin Dumani, Edvin Kondili, Ened Nakuci, Behar Dibra, Enkelejda Millonai, Elida Kackini, Doloreza Musabelliu, Klodian Braho, Dritan Prenci caktuar me afat 1 vjecar nga KLP dhe Vladimir Mara caktuar me afat 1 vjecar nga KLP.

Kjo strukturë së bashku me Gjykatën e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, të njohur edhe si Gjykata Speciale, pas shkrirjes së Gjykatës së Krimeve të Rënda duhet të hetojë dhe gjykojë të gjitha veprat penale dhe akuzat për korrupsion ndaj ish-pushtetarëve dhe atyre aktualë, që nga viti 1990 dhe në vijim.

Kanë kaluar më shumë se tre muaj prej atij momenti. E përgjatë kësaj kohe prokuroria e posaçme s?ka dhënë ende asnjë sinjal se do të godasë ?peshqit? e mëdhenj të krimit e korrupsionit. Pritej shumë por deri tani këta të ?kulluar?, janë marrë vetëm me rryshfete policësh, dyqane burgjesh dhe kanë braktisur bombat e korrupsionit. Janë kthyer thjesht dhe vetëm në avoketër të krimit dhe korrupsionit në Shqipëri duke hequr nga përgjegjësia e tyre skandalet, hetimet e vërteta dhe duke heshtur për bëmat dhe gjëmat e korrupsionit që raportohen cdo ditë në media dhe politikë.

Shumë dosje të bujshme, për të cilat shpresohej se SPAK do i jepte drejtim, kanë ngelur pezull pa asnjë lloj rezultati, pa folur për dosje të reja të cilat as që bëhet fjalë.
Prokurorët thonë nën zë se janë të ngarkuar me dosje që u kanë ardhur nga rrethet, se ka denoncime në masë, por që brenda tyre s?ka të dhëna konkrete që të japin rezultat, se ende s?kanë zyra dhe BKH s?ka nisur nga puna. Por, i pakuptueshëm mbetet fakti sesi SPAK mbyll sytë nga korrupsioni që ndodh ditën për diell dhe hesht për skandalet, ku dalin të dhëna për zyrtarë të lartë.

Anëtarët e SPAK, CNA.al i ka kaluar ?në filter?, duke iu referuar anës tyre profesionale dhe asaj të pasurisë dhe do sjellë një publikim të plotë nesër mbi karrirën, skandalet bëmat dhe gjëmat e tyre, por edhe standartet e dyfishta në këto muaj punë.

Ajo që bie në sy është se pjesë e SPAK janë prokurorë të dështuar apo edhe milionerë që nuk dihet se në çfarë rrethanash e kanë bërë pasurinë.
Prokurorë të dobët, të paaftë dhe shantazhues nuk mund t?i sjellin asgjë te re drejtësisë.

SPAK-u me këtë përbërje rezulton institucioni i më dobët i prodhuar nga reforma në drejtësi.
Në mesin e anëtarëve të SPAK, ka prokurorë që i kanë bërë ?fresk? korrupsionit, prokurorë që kanë shantazhuar biznese, apo prokurorë që janë bërë palë me politikën./CNA.al

Lajmet e fundit nga