Connect with Us

Sa lekë ka paguar Eva Blushi për blerjen e Lori Kafesë?

Politikë

Sa lekë ka paguar Eva Blushi për blerjen e Lori Kafesë?

Publikuar

-

/
Prona nga Korça në Vlorë, pasuria e çmendur e Ben Blushit/ Zbulohet skema mafioze e pastrimit të parave?

Bashkëshortja e Ben Blushit, drejtorit të TV “Top Channel”, Eva Blushi është një ndër ortakët e kompanisë bullgare “EM Capital Group”, që ka blerë 51% të aksioneve të “Valtelina SHPK”, e cila mban emrin tregtar “Lori Kafe”. Pra, kompanisë që ka të njëjtët aksionerë me “Top Channel”.

Në 13 shkurt 2020, CNA.al publikoi dokumentet ekskluzive që tregojnë se kompania bullgare “EM Capital Group AD”, me pronarë Klodin e inceneratorëve dhe bashkëshorten e Ben Blushit ka blerë 51% të aksioneve të kompanisë “VALTELINA shpk”. Kjo kompani është edhe mbajtësja dhe prodhuesja e brandit “Lori Kafe”.

        Klodian Zoto

Pra, 51% të aksioneve të kompanisë “Lori Kafe”, tashmë i zotërojnë pronarët e konçesionit të incerneratorëve dhe Ben Blushi , nëpërmjet bashkëshortes së tij Eva Blushi.(Lexo këtu)

Sipas kontratës së shitjes, e siguruar nga CNA.al, shuma në total është 2.2 milion dollarë, nga të cilat janë paguar 1.5 milion dollarë, ndërsa diferenca e mbetur do të paguhej në një afat kohor prej gjashtë muajsh.

Sikurse CNA.al, e raportoi një ditë më parë, Eva Blushi është ortake e “EM Capital Group” me 33% të aksioneve.  (Lexo këtu)

Eva Blushi është subjekt i deklarimit të pasurisë, nga bashkëshorti i saj Ben Blushi, i cili ka mbajtur më parë detyra si ish-ministër, ish-deputet dhe ish-kryetar i një partie politike.

LEXO EDHE:  A udhëton dot Ben Blushi në SHBA?!
Ben Blushi, Eva Blushi

CNA.al disponon të gjitha deklaratat e pasurive të zotit Ben Blushi, të cilat do t’i publikojmë në vijim.

Tani, pyetja është ku i gjeti lekët Eva Blushi, për të blerë “Lori Kafe”-në, 2.2 milion dollarë?

Nga kjo shumë lekësh, sa ka paguar Eva Blushi?

Mos vallë lekët i ka paguar kompania e inceneratorëve nga Tirana në Bullgari dhe nga Bullgaria në Tiranë?

A është kjo një skemë për të shmangur një blerje direkte në Shqipëri? Pra, për të fshehur skandalin që kompania e koncesionarit të inceneratorëvenga taksat e shqiptarëve, paguan 2.2 milion dollarë, tek aksionerët e “Top Channel” për blerjen e një kompanie tjetër?

Ku i gjeti lekët Eva Blushi?

Kush i ka paguar 1.5 miliardë lekë, ose 1.5 milion dollarët për blerjen e “Lori Kafe”-së?

A duhet ta hetojë SPAK?

Dosja do të vazhdojë të publikohet nga CNA.al, çdo ditë me detaje të reja dhe skandale edhe më të rënda./ CNA.al

Thellohet skandali i kompanisë Bullgare me Top Channel

Detajet e reja/ Dokumentet që zbulojnë përqindjen e aksioneve të Ben Blushit me kompaninë e inceneratorëve

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Zbulohet biznesi i dytë i Ben Blushit me Vjollca Hoxhën

Noterja në skandal/ Zbulohen katër bizneset e bashkëshortes së Ben Blushit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Akte vrastare”/ Publikohet video që turpëron Bashën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuat sot një tjetër video tronditëse nga dhuna e ushtruar nga mercenarët e Lulzim Bashës ndaj protestuesve, në 8 Janar.

Në video shihet se si ata thyejnë xhamat dhe i hedhin mbi kokat e protestuesve.

“Pamje të papara!Akte vrastare të mercenarëve vrasës, trafikantët e pengmarrës të Lul Kimikut.

Ata thyejnë xhamat dhe i hedhin mbi kokat e protestuesve paqësorë!”- shkruan Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Çudi që s’ka ende të internuar apo pushkatuar”/ Këlliçi sfidon publikisht Bashën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Deputeti demokrat Belind Këlliçi ka reaguar në lidhje me “çmendurinë” e radhës të Lulzim Bashës, i cili përjashtoi nga PD pothuajse gjithë elitën e saj.

Në një postim në rrjetet sociale, Këlliçi sfidon publikisht Lulzim Bashën, ndërsa shkruan “Zbrit në bazë dhe shiko si do të të presin.”

Ish kryetari i partisë që blindoi humbjen në PD, nga xhelozia se nuk u bë dot lider, i rezistoi gjumit deri në të gdhirë të ditës së sotme për të përjashtuar e pezulluar në grup kritikët e tij.LEXO EDHE:  A udhëton dot Ben Blushi në SHBA?!

LEXO EDHE:  Komisioni hetimor për inceneratorët/ PD: Do të ketë padi edhe për kryebashkiakët

Çudi që s’ka ende të internuar apo pushkatuar!

Zbrit në bazë dhe shiko si do të të presin.

Ne kemi zgjedhur demokratët e bazës dhe ata të sakrificave, kurse ti Edi Ramën dhe bashkëqeverisjen!”-shkruan Belind Këlliçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Foto-“Mashtrues ordiner”/ Ish-presidenti i nxjerr “të palarat” Bashës, tregon aktin kriminal

Publikuar

-

Nga

Lulzim Basha

Ish-presidenti Bujar Nishani ka hedhur akuza të forta në drejtim të Lulzim Bashës dhe kryeministrit Edi Rama.

Në një postim në rrjetet sociale, Nishani ka denoncuar dhunimin e demokratëve, gjatë protestës së 8 Janarit.

Sipas Nishanit, goditja e drejtpërdrejtë me armë mbi kokën e civilëve dha pasoja të rënda për jetën e Alban Hoxhës, drejtues i strukturave të PD në Tiranë.

Në lidhje me këtë ngjarje, Nishani fajëson Lulzim Bashën, duke e bërë atë përgjegjës të aktit kriminal.

Po ashtu Nishani shigjeton edhe Ramën, ndërsa shkruan se “Lulzimi i hajnisë shpreson se Edi Rama do të mbretërojë përjetë në pushtet dhe hajnia e tradhëtia e pengut do të shpëtojë pa u përballur me ligjin dhe demokratët”Një akt i rëndë kriminal nga pjestarë të forcave të policisë mbi anëtarët dhe veprimtarët e Partisë Demokratike në selinë e tyre.

Goditja e drejtpërdrejtë me armë mbi kokën e civilëve dha pasoja të rënda për jetën e Alban Hoxhës, drejtues i strukturave të PD në Tiranë.

Autori i vërtetë i këtij akti masakre është Lulzim Basha, që përtej të qenit një kukull ordinere e Edi Ramës, një peng i aferave të tmerrshme korrupsioni, është sot armiku më i egër i demokratëve dhe patriotëve të këtij vendi. Lulzimi i hajnisë shpreson se Edi Rama do të mbretërojë përjetë në pushtet dhe hajnia e tradhëtia e pengut do të shpëtojë pa u përballur me ligjin dhe demokratët.

Ky është vetmashtrimi më i madh që i bën vetes simboli i mashtruesit ordiner.

#PD po ringrihet për të shpëtuar Shqipërinë !”-shkruan Bujar Nishani./CNA.al

LEXO TE PLOTE