LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

"Paketa Anti-KÇK cënon lirinë”/ Avokatja e Popullit thirrje Parlamentit

19 Shkurt 2020, 17:00, Politikë CNA
"Paketa Anti-KÇK cënon lirinë”/ Avokatja e Popullit

Avokatja e Popullit Erinda Ballanca ka folur sot për paketën ?Anti KÇK?, që e cilësoi si antikushtetuese.

Ballanca deklaron se kjo paketë kufizon lirinë e individëve dhe të drejtata e njeriut.

?Rregullat thelbësore që ne kemi parashikuar në Kushtetutë janë e drejta e lirisë e cila është e garantuar dhe nuk mund të cënohet nga ana e shtetit. Ka një problematikë në lidhje me shtetin e së drejtës që është paraqitur edhe nga avokati i popullit. Krimi duhet luftuar dhe duhet garantuar siguria publike, por kjo duhet të bëhet me mjete të ligjshme. Konventa ka përcaktuar se deri në çfarë limiti mund të bëhet kufizimi i këtyre lirive, që janë të pacënueshme. Janë shumë të rëndësishme të drejtat e njeriut edhe të drejtat e kriminelëve. Jemi në proces vlerësimi, me të drejtën e opinionit nuk pranohet më asnjë proces vlerësimi?, u shpreh ajo në studion e Abc News.

Sipas saj, paketa është në shkelje të ligjit dhe për këtë i bëri thirrje Kuvendit dhe politikës të reflektojë.

?Shkelja egziston sot nuk ka ende një Gjykatë Kushtetuese që të japë zgjidhje. Pres që Parlmaneti të reflektojë, ne nuk jemi për lirinë e krimit. Politika në Shqipëri duhet të reagojë. E drejta e qeverisë për të bërë ligje është shumë e kufizuar?, theksoi ajo./ CNA.al

Lajmet e fundit nga