LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Çfarë ndodh nëse ajo ndërron jetë? Disa fakte mbi Mbretëreshen Elizabetë

1 Prill 2019, 08:10, Lifestyle CNA
Çfarë ndodh nëse ajo ndërron jetë? Disa fakte mbi

Mund të themi pa frikë se Mbretëresha Elizabetë II nuk njeh rivalë, jo vetëm për eventet gjatë kohës që është në jetë, por edhe se çfarë do të ndodhë pasi ajo të jetë larguar.

Ndërkohë që disa detaje dihen tashmë, si përshembull se cili do ta pasojë në fron, ka dhe të tjera të quajtura ?të veçanta?, të cilat do t?jua tregojmë tani:

Askush, as Mbretëresha vet nuk e di se si dhe kur do të ndërrojë jetë. Gjithsesi, sipas asaj që shkruan ?The Guardian?, mundësia më e madhe në rastin tonë është që Elizabeta të preket nga një sëmundje e shpejtë, e rrethuar nga mjekët dhe nga familjarët. Pikërisht në një rast të tillë, mjekut të saj (jo familjes) i është dhënë e drejta se cilat informacione mund të bëjë publike e cilat jo.

Ashtu siç ka ndodhur edhe në të shkuarën, Mbretëresha ka zgjedhur tashmë një kod, nëpërmjet të cilit Sekretari i saj Personal, Sir Christopher Geidt, do t?i komunikojë Kryeministrit lajmin e hidhur. Kur ky i fundit do të dëgjojë shprehjen ?London Bridge is Doën?, ai do të jetë i pari që do ta marrë vesh. Një mënyrë kjo e përdorur edhe në vitet më parë, për të shmangur kështu rrjedhjen e informacionit në mënyrë jozyrtare. Pas marrjes së kodit, Kryeministri duhet të njofotjë drejtuesit e shteteve të tjera, pjesë të Commonëealth, që më pas të bëhet publike.

Që nga ky moment do të nisin plot 12 ditë zie kombëtare, gjatë të cilave kushdo mund të shkojë të shprehë ngushëllimet për Mbretëreshën. Kjo gjë, jo para se të gjithë përfaqësuesit e parlamentit ta bëjnë një gjë të tillë.

BBC do të ndalojë transmetimin e programeve komike në 12 ditët e zisë. Një vendim ky i marrë edhe në të shkuarën kur nga jeta u nda babai i Mbretëreshës Elizabetë. Gjithashtu, ekziston edhe një kod veshjeje për gazetarin që do të japë lajmin e hidhur, i cili duhet të ketë një veshje të zezë, me një kollare të të njëjtës ngjyrë.

Pas ndërprerjes së sipërpërmendur, do të nisë një seri dokumentarësh për jetën e Mbretëreshës, të përzgjedhur personalisht prej saj. Ndërkohë që Princ Charles do të thirret për t?u betuar para parlamentit dhe Kishës së Anglisë, William do të bëhet Princi i ri i Wellsit.

E pra, siç ajo di, Mbretëresha nuk lë fare shkas për ngatërresa, edhe pas një ndodhie ?të veçantë?, siç është vdekja.

Lajmet e fundit nga