LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Nisma 3 lëndë në 6 orë”/ Debate në Komision, përplasen Nikolla dhe Vokshi

31 Janar 2018, 08:33, Aktualitet CNA

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla po raporton në Komisionin për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik për nismën ?Tri lëndë në gjashtë orë? e cila do të praktikohet që nga data 1 shkurt në arsimin parauniversitar.

Deputetja e PD, Albana Vokshi ka reaguar, duke u shprehur kundër kësaj nisme.

Ndërsa Lindita Nikolla u shpreh se kjo është nismë e kërkuar edhe nga prindërit, Vokshi ju kundërpërgjigj: ?E kërkuar nga prindërit, apo nga kryeministri?, Kush është grupi i punës, me cilin jeni konsultuar?”

Ndërsa Nikolla u shpreh se “Kjo nismë është një instrument që ndihmon, mbingarkesa u pohua edhe nga prindërit. Erdhi si një cështje që kërkon zgjidhje mbingarkesa lëndore, por edhe pesha e çantave, që ka çuar edhe në sëmundje të nxënësit. Në portal erdhi një propozim për nismën ?3 lëndë në 6 orë?, grupi i mësuesve analizoi problemin. Thërrisni grupin e mësuesve dhe prindërve që e kanë propozuar nëse nuk besoni. Në shtator-tetor filluan diskutimet në cdo shkollë”.

Po grupin e punës e keni ngritur në nëntor, po të cedojnë datat, ju nuk dini të qeverisni, dhe si të nxirrni urdhrat. Ju akoma nuk keni mësuar si të hartoni urdhrat, cdo gjë e keni në shkelje.”- u shpreh serish Vokshi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga