LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bumble Bee drejt zhdukjes

23 Mars 2017, 10:34, Kuriozitete CNA

Bumble Bee është bleta e parë e egër që i është shtuar listës së specieve në rrezik zhdukjeje.

Bleta e cila gjendet më tepër në pjesën verilindore të Shteteve të Bashkura të Amerikës, u përfshi në listën e specieve që mbrohen nga qeveria amerikane pas propozimit të presidentit Donald Trump.

Bletët Bumble janë furnizueset kryesore të polenit për kultura të ndryshme si manaferra apo boronica, e kuqe dhe janë pothuajse insektet e vetme që shpërndajnë polenin te domatet në SHBA. /CityNews

Lajmet e fundit nga