LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

1,8 milion operacione plastike vitin që lamë pas/ Shifra drastike

11 Mars 2017, 19:30, Kuriozitete CNA

Është rikthyer ndryshimi i fytyrës dhe për këtë e ka fajin Instagrami.

Kur njerëzit shkojnë nën brisk, ata gjithnjë po fokusohen shumë e më shumë në dhjamra, mbushës dhe ngritës fytyre (facelifts) për të arritur selfie të përsosur. Sipas të dhënave të publikuara nga Shoqata Amerikane e Kirurgjisë Plastike, ka pasur ngritje në operacione të fytyrës, transplante dhjamore dhe injektime ? dhe Instagram filtrat mund të jenë arsyeja.

Kanë qenë pothuajse 1,8 milion operacione kozmetike të kryera në vitin 2016. Këtu kemi pesë ndër më të njohurit:

Zmadhimi i gjinjve (290,467 procedura, 4 për qind më shumë nga 2015)

Trashja e buzëve (Liposuction) (235,237 procedura, 6 për qind më shumë nga 2015)

Formëzimi i hundës (223,018 procedura, 2 për qind më shumë nga 2015)

Operim i qepallave (209,020 procedura, 2 për qind më shumë nga 2015)

Ngritja e fytyrës (facelifts) (131,106 procedura, 4 për qind më shumë nga 2015)

Dhe kanë qenë e pabesueshme 15,5 milion procedura kozmetike minimalisht-invazive të kryera vitin e kaluar. Këto ishin llojet më të njohura:

Botox (7 million procedura, 4 për qind më shumë nga 2015)

Mbushës të indeve të buta (Soft Tissue Fillers) (2.6 million procedura, 2 për qind më shumë nga 2015)

Pastrim kimik (Chemical Peel) (1.36 million procedura, 4 për qind më shumë nga 2015)

Heqjen e qimeve me Laser (Laser hair removal) (1.1 million procedura, 1 për qind më pak nga 2015)

Pastrim i thellë i lëkurës (Microdermabrasion) (775,000 procedures, down 3 percent from 2015) /Citynews/

Lajmet e fundit nga