LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nga e marrin inteligjencën fëmijët ?

15 Mars 2017, 22:20, Kuriozitete CNA

?Debati? i prindërve rreth karakterit të fëmijëve duket se është i pashmangshëm në të gjitha familjet e gjithnjë do të ekzistojë.

Hulumtimi i ri thotë se njerëzit e marrin zgjuarsinë nga genet e mamasë.

Gjenet e inteligjencës janë të vendosura në kromozomin X dhe duke qenë se mamate mbartin kombinimin XX kjo do të thotë që fëmijët kanë më shumë gjasa për të marrë inteligjencën nga mamaja.

Edhe në qoftë se babai ju kalon disa nga gjenet e tij të inteligjencës, shanset janë të ulëta që ato të kenë ndikim në trurin tuaj. ?Nëse ky gjen është trashëguar nga i ati, ai është i çaktivizuar,?

Lajmet e fundit nga