LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

5 rregullat e nevojshme për të kaluar lehtë stresin e provimeve

16 Mars 2017, 22:12, Kuriozitete CNA

Koha e provimeve është një stres më vete për të rinjtë, adoleshentët dhe studentët. Është një moment i rëndësishëm për të dhënë maksimumin nga pikëpamja intelektuale dhe sipas ekspertëve mund të na ndihmojë shumë ushqimi dhe aktiviteti i duhur fizik. Ja 5 rregulla të arta për ta përballuar sa më lehtë stresin në këtë periudhë.

Mbi të gjitha mos lër pas dore mëngjesin. Mëngjesi duhet të jetë një vakt i pasur me drithëra, fruta të freskëta, lëngje apo fruta të thata: 3-4 lajthi apo 5-6 bajame. Çaji, kafeja apo qumështi janë më të preferuarit.

Ekspertët këshillojnë që ditëve të para t?u lihet më shumë ngarkesë trurit, sepse është më i freskët për të përthithur konceptet e reja dhe më të vështirat, ndryshe nga ditët e fundit, ku ?rezistenca? e tij bie, për shkak të ngarkesës së tepërt.

Qetësia dhe gjumi me orar të plotë konsiderohen si çelësi i suksesit. Ekspertët këshillojnë se një gjumë i qetë, çlodhës dhe jo më pak se 8 orë ju jep energji, forcë dhe më shumë dëshirë për të mësuar.

Vrapi ju ndihmon të çlironi energjitë negative dhe njëkohësisht mendimet e këqija.

Duhet të besoni gjithmonë se ato që keni mësuar do t?ju kujtohen në momentin kur të filloni provimin.

Lajmet e fundit nga