LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse skam dëshirë për seks?

16 Mars 2017, 22:00, Lifestyle CNA

A jeni ndjerë ndonjëherë të painspiruar pas një darke takimi? Mungesa e dëshirës për seks mund të jetë rezultat i asaj çfarë keni ngrënë. Libidoja e ulët nuk lidhet vetëm me ushqimin, por dhe me faktorë të tjerë socialë, psikologjikë dhe hormonalë. Nganjëherë dhe ilaçet antidepresiv mund të ndikojnë në oreksin tuaj seksual. Gjithashtu duhanpirja ka efekte të tmerrshme në uljen e dëshirës seksuale sidomos tek meshkujt.

Gjithsesi ja një listë ushqimesh që mund të vrasin performancën tuaj seksuale:

Bulmetrat

Produkte si akulloret apo djathi mund të jenë të preferuarat tuaj, por qëndrojuni larg nëse doni të kaloni momente erotike me partnerin tuaj.  Pothuajse të gjithë produktet që prodhohen nga qumështi i lopës shkaktojnë këtë rënie të kurbës seksuale.

Ushqimet e skuqura

Ushqimet me yndyrë përfubndimisht nuk i bëjnë ndonjë të mirë jetës suaj seksuale. Yndyra në ushqimet e skuqura ul libido e femrave dhe të meshkujve.

Karbohidratet e rafinuara

Çdo karbohidrat i rafinuar, si ato që gjenden tek mielli i bardhë janë lajm i keq për jetën tuaj seksuale. Këtu përfshihen makaronat, drithërat, buka dhe ushqime si krakersat, biskotat dhe çipsat.

Çokollata

Ok, ky ushqim fantastik përfshihet tek ushqimet që rrisin libido tuaj, por në masa të madhe bëjnë efektin e kundërt duke ju dhënë lodhje dhe mosdëshirë për seks.

Burrat mund të konsumojnë doza të vogla pa ndonjë shqetësim, por për shkak të përmbajtjes së estrogjenit, në sasi të mëdha ?ngatërrohet? me libidon tuaj.

Kokoshkat e mikrovalës

Një natë e qetë duke parë një film është një pararendëse e zakonshme e një intimiteti me personin tuaj special, por bëjini vetes një nder dhe evitoni kokoshkat. Ato në qese kanë element të dëmshëm, por në vend të tyre bëni kokoshka në shtëpi dhe shijoni çka vjen pas.

Ëmbëlsirat

Ëmbëlsirat e konsumuara, fillimisht bëjnë që të ngrihet niveli i sheqerit në gjak, por pasi fillon zbritja, ju do të ndjeheni të lodhur dhe me mendje të mjegulluar.

Mentja

Konsumimi i një menteje duket logjike nëse keni ndërmend të puthni dikë, por mentoli redukton testosteronin, duke ulur libidon mashkullore. Çaji i mentes është një zgjidhje më e mirë për të evituar aromën e rëndë të gojës.

Soda dietike

Përveç faktit që krijojnë varësi dhe janë të tmerrshme për trupin tuaj, soda dietike mund t?ju shkatërrojë jetën seskuale. Faji është i ëmbëlsuesve artificial. Ngrënja apo pirja e çdo ushqime me ëmbëlsues të rremë ndikon në nivelet e serotoninës, që është themelore në argëtimin seksual. /Citynews/

Lajmet e fundit nga