LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Xhaketat kimono/ Një domosdoshmëri që nuk duhet të mungojë në garderobën tuaj

22 Prill 2023, 16:35, Trending CNA

Xhaketat kimono/ Një domosdoshmëri që nuk duhet të

Kimono është një nga veshjet më të vjetra dhe më tërheqëse në historinë e modës dhe kostumeve. 

Me siluetën në formë T-je me mëngë të gjera, e thjeshtë vetëm në pamje, por në fakt shumë e ndërtuar, ajo ka frymëzuar gjithmonë stilistët, duke u kthyer në një domosdoshmëri bashkëkohoe.

Elegante dhe me klas, por edhe e rehatsshme, këtë pranverë ajo bëhet veshja, e cila zëvendëson xhaketën dhe i jep një ndryshim çdo pamjeje.

Prandaj, kimonot, aq të dashura nga divat e Hollivudit të viteve 20 dhe 30, janë bërë pjesa kryesore që rinovon veshjet e tyre bazë, nga xhinset te këmisha, te bluzat e bardha.

Këtë verë pranverore do t'i rikthehemi veshjes së kimonos, por jo në të njëjtën mënyrë, sepse ato do të jenë të shkurtra dhe praktike si xhaketa apo pelerina, ose të gjata dhe të lëngshme shumë të ngjashme me fustanet verore të paprekshme./CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga