LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Një terapi jep shpresë se mund të gjendet kurë për kancerin në tru

16 Mars 2024, 10:38, Trending CNA

Një terapi  jep shpresë se mund të gjendet kurë për

Një trajtim i ri inovativ për një formë agresive të kancerit të trurit të njohur si glioblastoma ka treguar rezultate premtuese pasi është përdorur në trajtimin e një burri 72-vjeçar.

Tumori u tkurr vetëm disa ditë pasi ai mori ilaçin e ri përmes një infuzioni. Edhe pse rezultati i marrjes së terapisë në dy pacientë të tjerë me një diagnozë të ngjashme ishte më pak pozitiv, ky rast jep ende shpresë se kërkimi për një trajtim efektiv për një sëmundje aktualisht të pashërueshme do të japë një ditë frytet e saj.

Glioblastoma është një nga format më vdekjeprurëse të kancerit. Fillon brenda sistemit nervor qendror, duke u zhvilluar me shpejtësi në një masë malinje dhe brenda pesë viteve, 95 për qind e pacientëve që vuajnë nga kjo sëmundje vdesin nga pasojat.

Studiuesit në Qendrën Kërkimore të Kancerit në Massachusetts (SHBA) dyshuan se një trajtim i bazuar në sistemin imunitar të vetë pacientit, i njohur si terapia e qelizave T CAR, mund të jetë në gjendje të prodhojë rezultate aty ku ilaçet e tjera kanë dështuar.

Kjo terapi, e cila është miratuar ndryshe për trajtimin e formave të ndryshme të kancerit të gjakut, ka një aftësi mbresëlënëse për të gjetur qelizat kancerogjene dhe shkencëtarët donin ta testonin edhe në glioblastomë.

Science Alert  e krahason këtë postpak me "punësimin e një mercenari vendas për të gjurmuar në heshtje një zuzar të kërkuar". 

Testet laboratorike paraklinike kanë treguar se terapia funksionon siç pritej dhe madje tërheq qeliza të tjera T rregullatore për t'iu bashkuar luftës.

Vetëm faza e parë e hulumtimit klinik është përfunduar për të përcaktuar se sa e sigurt është procedura, si dhe potenciali i saj si ilaç./CNA 

 

Lajmet e fundit nga