LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ilaçi natyral që duhet ta provoni tani kundër celulitit

13 Mars 2024, 10:19, Trending CNA

Ilaçi natyral që duhet ta provoni tani kundër celulitit

Vaji esencial i selvisë është ndër më efektivët kundër celulitit.

Vajrat esencialë janë aleatë të çmuar për shëndetin e trupit, por edhe për bukurinë e lëkurës, fytyrës, madje edhe flokëve.

Ndër më të përdorurit për organizmin gjejmë vajin esencial të selvisë, i cili është një ilaç natyral efektiv kundër qarkullimit të dobët të gjakut dhe për këtë arsye përdoret si një përbërës për të luftuar celulitin.

Për çfarë përdoret vaji esencial i selvisë?

Dy pjesë të bimës përdoren në fitoterapi: konet globulare, shumë të pasura me tanine dhe degët e bimës, nga të cilat nxirret vaji esencial me distilim me avull.

Vaji esencial i selvisë ka dy përdorime kryesore:

-përdorim lokal, aplikohet i holluar në lëkurë dhe flokë

-me inhalim, përmes tymosjeve për sistemin e frymëmarrjes

Përfitimet

Përfitimet e vajit esencial të selvisë shpjegohen në lëkurë, sistemet e frymëmarrjes dhe muskuloskeletore.

Për lëkurën e trupit - celulitin:

-përmirëson qarkullimin e gjakut, duke vepruar te celuliti

Për lëkurën e fytyrës:

-pastron lëkurën e yndyrshme të prirur ndaj akneve, duke kryer një veprim antiseptik

-shëron, zbut dhe eliminon kruajtjen në rastet e dermatitit dhe ekzemës

Për flokët:

-i masazhuar në lëkurën e kokës, i holluar në shampo ose balsam, përmirëson mikroqarkullimin, duke sjellë më shumë oksigjen dhe ushqim në rrënjën e flokëve

-në rast të zbokthit dhe dermatitit seborrheik ndihmon në pastrimin e lëkurës./ CNA

Lajmet e fundit nga