LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Prej dy vitesh i pezulluar/ "YouTube" rikthen llogarinë e Donald Trump

19 Mars 2023, 14:44, Tech CNA
Prej dy vitesh i pezulluar/ "YouTube" rikthen llogarinë e Donald
Ish-presidenti i SHBA, Donald Trump

"YouTube" ka rikthyer llogarinë e Donald Trump pas një pezullimi prej dy vitesh nga platforma e ndarjes së videove.

Lëvizja vjen pas vendimeve të ngjashme të marra nga "Meta", që zotëron "Facebook" dhe "Instagram", dhe "Twitter" në pronësi të Elon Musk.

Ish-presidentit amerikan iu ndalua të postonte video në "YouTube" në janar 2021, pasi sipas "YouTube" kanali i tij kishte thyer rregullat e tij për nxitjen e dhunës.

Por llogaria e tij tani është rikthyer.

“Duke filluar nga sot, kanali i Donald J. Trump nuk është më i kufizuar dhe mund të ngarkojë përmbajtje të reja”, shkroi "YouTube" në pronësi të Google në "Twitter".

"YouTube" e ndaloi Trump të postonte video në platformën e tij disa ditë pasi mbështetësit e tij sulmuan Kapitolin e SHBA-së në Uashington DC, më 6 janar 2021./ CNA.al

Lajmet e fundit nga