LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Humbja e Shqipërisë gëzon Serbinë, edhe Ukraina “fërkon duart” për shortin e Europianit

25 Shtator 2022, 11:50, Sport CNA
Humbja e Shqipërisë gëzon Serbinë, edhe Ukraina

Shqipëria duhej të fitonte dje kundër Izraelit për të arritur të shpresonte te vendi i parë në grup. Renditja në Ligën e Kombeve do të vendosë për shortin e "EURO 2024", për ekipet pjesëmarrëse. Formula është e qartë. Katër ekipet e para në grupet e Ligës B do të renditen në Vazon e dytë, sikurse dhe skuadra e dytë më e mirë.

Në të gjitha grupet skuadra më e mirë është Serbia. Serbët kanë aq pikë sa Ukraina me një golavarazh 11-5. Edhe kuqezinjtë tanë shpresojnë te vendi i dytë në rast të një fitoreje kundër Islandës. Por, golavarazhi 3-5 lë pak shpresa për të qenë si ekipi më i mirë në grup.

Skuadra e Edi Rejës duhet të fitojë me goleadë ndaj Islandës në “Air Albania” për të parakaluar Serbinë. Teorikisht është e mundur, por praktikisht duket mjaft e pamundur. Ndaj gjasat janë që Shqipëria të jetë në Vazon e tretë për shortin e Europianit duke pasur dy skuadra më të forta në Vazot sipër saj.

Lajmet e fundit nga