LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vranësira, por temperaturat rriten/ Pranverë në dhjetor

8 Dhjetor 2022, 08:05, Sociale CNA

Vranësira, por temperaturat rriten/ Pranverë në dhjetor

Vijojnë vranësirat e shpeshta të jenë prezente përgjatë gjithë ditës në të gjithë territorin shqiptar.

Parashikohet që vranësirat herë pas here të pësojnë zhvillime të përkohshme duke krijuar mundësi për reshje të pakta shiu.

Më të dukshme reshjet do të jenë në zonat veriore.

Ndërsa pjesa tjetër e territorit do të ketë momente të shkurtra me reshje të pakta. 

Temperaturat e ajrit do të rriten lehtë në mëngjes, por vijojnë konstante në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 4°C deri në 19°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi juglindor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 2 ballë.

Ndërsa nesër me 9 dhjetor 2022, sipas MeteoAlb, territori shqiptar mbetet në mbizotërimin e vranësirave të shumta, pothuajse gjithë ditën e premte, ku pritet që më të fokusuara vranësirat të jenë në zonat veriore dhe pjesërisht veriperëndimore.

Vranësirat herë pas here do të pësojnë zhvillime duke gjeneruar reshje shiu në veri, ku më të dukshme reshjet do të jenë në skajin verior.  

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 5°C deri në 20°C.

Era do të fryjë mesatare dhe e fortë në det me shpejtësi 50 km/h kryesisht nga drejtimi jugor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 4 ballë./CNA.al

Lajmet e fundit nga