LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Braktisja e vendit nga të rinjtë/ AFP, në “ Londrën e vogël” të Shqipërisë

2 Dhjetor 2022, 09:20, Sociale CNA

Braktisja e vendit nga të rinjtë/ AFP, në “ Londrën e

Agjencia Franceze e Lajmeve (AFP), i ka kushtuar një reportazh “Londrës së Vogël” të Shqipërisë, Hasit.

Në reportazh është trajtuar çështja e emigrimit të shqiptarëve si një plagë e shoqërisë shqiptare.

Hasi, i quajtur 'Londra e Vogël', u detyrohet gjithçka banorëve që u larguan për të gjetur punë përtej Kanalit.

Ashtu si kryeministri i tyre Edi Rama, njerëzit në Has janë të indinjuar nga akuzat nga Londra se janë pjesë e një "pushtimi" emigrantësh.

Banorët thonë se largimi për në Mbretërinë e Bashkuar i lejon ata të fitojnë jetesën, por vjen me dhimbjen e çrrënjosjes, udhëtimet e rrezikshme dhe punën e palodhur, nga të cilat përfitojnë edhe punëdhënësit e tyre britanikë.

Sipas statistikave zyrtare të Mbretërisë së Bashkuar, shqiptarët janë tashmë grupi më i madh i vetëm që bëjnë kalime me varka të vogla të Kanalit.

Më shumë se 12,000 mbërritën në Britani këtë vit krahasuar me 50 në 2020. Shtetasit e vendit ballkanik prej 2.8 milionë banorësh kanë ikur nga papunësia në Britani për dekada të tëra.

Duke folur në zyrën e tij ku flamujt britanikë dhe shqiptarë qëndrojnë krah për krah, kryebashkiaku i Hasit, Liman Morina i tha AFP se 80 për qind e zgjedhësve të tij "mbijetojnë falë punës së palodhur dhe të ndershme të të afërmve të tyre në Britani".

 

Braktisja e vendit nga të rinjtë/ AFP, në “ Londrën e
Lima Morina

 

Klodian Kastrati, një sociolog që punon në Has, tha: "Emigracioni është një epidemi që prek të gjithë të rinjtë këtu të kontaminuar nga ideja për t'u larguar në Britani me shpresën për të krijuar një të ardhme më të mirë".

Në rajonin, i cili ka rreth 22,000 banorë, janë duke u ndërtuar shtëpi të shumta në pronësi të emigrantëve.

Kryebashkiaku Morina ka shpallur së fundmi tenderin për projektet për ndërtimin e shtatores së Mbretëreshës Elizabetë.

Që kur Shqipëria hapi kufijtë e saj në vitet 1990, banorët janë larguar masivisht, të dëshpëruar për t'i shpëtuar vështirësive dhe izolimit, pasi përballuan shtypjen brutale në duart e diktaturës komuniste të vendit.

Gati 1.7 milionë shqiptarë janë larguar, veçanërisht për në Itali, Greqi dhe Britani të Madhe, tregojnë shifrat zyrtare.

Braktisja e vendit nga të rinjtë/ AFP, në “ Londrën e

Në gjashtë muajt e parë të vitit emigrantët dërguan në shtëpi 376 milionë euro (389 milionë dollarë), sipas bankës kombëtare.

Rreth 140,000 shqiptarë jetojnë në MB, ku disa iu bashkuan shqiptarëve të Kosovës të cilët gjetën strehim atje gjatë luftës kundër forcave serbe në fund të viteve 1990.

Ndërsa më të pasurit mund t'i dërgojnë fëmijët e tyre në universitetet britanike, shumica e shqiptarëve punojnë në katering ose ndërtim.

Braktisja e vendit nga të rinjtë/ AFP, në “ Londrën e

"Thashethemet për nevojën për punë në Britaninë e Madhe, nën efektin e kombinuar të pandemisë dhe Brexit, kanë qarkulluar me shpejtësi rrufeje", tha Granit Gojani për AFP.

Pasi ka jetuar në Londër për një dekadë, 31-vjeçari së fundmi është kthyer në Has për të hapur lokalin e tij.

Rrjetet sociale ofrojnë edhe çmime më të volitshme (për të kaluar Kanalin) në varkat me fryrje”, tha ai.

"Dëshira për të besuar në vend që të dihet i çliroi shpejt turmat", shtoi ai, duke thënë se ideja ishte përhapur "si një virus".

'Plagë me gjakderdhje'

Autoritetet franceze kanë konfirmuar rritjen e numrit të shqiptarëve në anën e tyre të Kanalit, duke përfshirë edhe kontrabandistët, megjithëse bandat kurde të Irakut ende dominojnë tregun.

Ani, një i ri që kërkoi të përdorte një pseudonim, i vjen keq që e bëri udhëtimin nga Dunkirku në Francën veriore.

Ai e përshkroi atë si një "kalim djallëzor prej më shumë se gjashtë orësh në bordin e një varke plot në një det armiqësor".

Ani u largua në fund të shtatorit duke shpresuar për një punë të mirëpaguar në industrinë e ndërtimit në Londër.

Ai qëndroi për një muaj përpara se të kthehej në shtëpi, duke iu nënshtruar lutjeve të nënës së tij, e cila ndoqi nga afër komentet e pakëndshme për shqiptarët të bëra nga disa politikanë dhe media britanike.

“Unë nuk jam kriminel, thjesht kam ëndërruar për një jetë më të mirë në një vend të madh”, tha Ani për AFP, e neveritur nga ajo që ai e përshkroi si një atmosferë antiimigruese në Britani.

“Në djall me 4,000 £ (4,789 dollarë) që më kushtoi ky udhëtim”, tha ai.

Tani, ai ka në plan të vazhdojë studimet për drejtësi në Universitetin e Tiranës.

Sekretarja e Brendshme e Britanisë, Suella Braverman, ka folur për një “pushtim” të emigrantëve dhe ka veçuar “kriminelët shqiptarë”, duke shkaktuar zemërim në Tiranë.

Braktisja e vendit nga të rinjtë/ AFP, në “ Londrën e

“Shqiptarët në Britaninë e Madhe punojnë shumë dhe paguajnë taksa”, shkroi në "Twitter" kryeministri Rama në fillim të nëntorit.

Rama tha se Mbreteria e Bashkuar duhet të "ndalojë diskriminimin, për të justifikuar dështimet e politikave".

Braktisja e vendit nga të rinjtë/ AFP, në “ Londrën e

Disa migrantë janë të përfshirë në aktivitete të paligjshme, veçanërisht për të rimbursuar kontrabandistët.

Me gjithë paratë që ka sjellë, kabinat e kuqe të telefonit dhe fotot mbretërore, emigracioni në Britaninë e Madhe ka lënë një trashëgimi dhimbjesh edhe në Has./CNA.al

Lajmet e fundit nga