LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

8 gra të vrara në 11 muaj/ Mbahet protestë homazh në sheshin Nënë Tereza

3 Dhjetor 2022, 18:26, Sociale CNA
8 gra të vrara në 11 muaj/ Mbahet protestë homazh në sheshin
Homazhet në Tiranë

Ditën e sotme është mbajtur një protestë homazh edhte mbajtur këtë të shtunë në sheshin Nënë Tereza,për të gjitha gratë e vrara.

Një grup aktivistësh kanë dalë me kërkesën urgjente, duke kërkuar që kjo plagë e shoqërisë të trajtohet si emergjencë kombëtare.

Kjo protestë vjen edhe si solidarizim ndaj ngajrjen së rëndë ndaj gruas shtatëzënë që u vra nga bashkëshorti i saj në Kosovë.

Nga janari i këtij viti 8 gra janë vrarë në Shqipëri nga ish-partnerët e tyre, apo nga rrethi i ngushtë familjarë.

 “Vrasja e grave nga burrat duhet të trajtohet si emergjencë kombëtare. Gjatë periudhës 1 janar-1 dhjetor 2022 kanë ndodhur 8 vrasje të grave dhe vajzave nga partnerë, ish-partner apo nga rrethi i ngushtë. Secila nga ne vijon të jetë e kërcënuar nga dhuna patriarkale dhe dështimi i institucioneve. Vrasja egrave nuk është krim pasioni, por femicid”, tha një protestuese./CNA.al

Lajmet e fundit nga