LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nëna gjen ditarin e djalit 17-vjeçar/ Shokohet nga ajo që lexoi, padit të birin në polici

3 Dhjetor 2022, 12:52, Sociale CNA

Nëna gjen ditarin e djalit 17-vjeçar/ Shokohet nga ajo që

Kur një nënë gjeti ditarin e djalit të saj 17-vjeçar ndërsa pastronte shtëpinë, vendosi ta shfletonte. Ajo nuk e dinte që fletorja përmbante planin e djalit të saj për të vrarë nxënësit e shkollës së tij.

Për shumë njerëz, ideja për të raportuar fëmijën tuaj në polici nuk është simpatike. Megjithatë, një nënë kishte një arsye më se të rëndësishme për të thirrur policinë.

Nicole Shubert mori një vendim të vështirë, denoncoi djalin e saj në polici. Ajo e bëri këtë sepse kishte shumë studentë që njihte dhe nuk donte që ata të lëndoheshin.

Si u zbulua ditari

Ishte një ditë e zakonshme për Nicole Schubert, e cila po pastronte shtëpinë e saj në shtator të 2019-ës, kur u përplas me bllokun e shënimeve të djalit të saj atëherë 17-vjeçar. Kurioze, ajo hapi fletoren dhe shfletoi faqet për të ditur se çfarë kishte shkruar djali i saj adoleshent.

Për tmerrin e saj, ajo gjeti një plan vrasjeje masive në dorëshkrimin e djalit të saj. Zemra e saj rrahu ndërsa lexonte çdo fjalë të planit të tmerrshëm. Ajo nuk mund të besonte se djali i saj mund të shkruante diçka të tillë. Schubert tha:

"Ishte shumë përshkruese. Ishte thjesht zemërthyese. Nuk doja të dija detajet."

Djali i Schubert ishte shumë i veçantë për të pasi ishte fëmija i saj i parë, por duke parë atë që ai kishte shkruar në ditarin e tij e kishte kthyer botën e saj përmbys. Ajo u ndie e shkatërruar pasi lexoi për planet e tij të liga.

Si çdo prind, ajo donte më të mirën për djalin e saj dhe besonte se ai do të ishte i sigurt në burg në vend të shtëpisë së tij.


Adoleshenti kishte shkruar se fillimisht do të vriste nënën dhe të dashurin e saj në orën 5 të mëngjesit dhe më pas do të shkonte në shkollën e mesme në Uashington për të sulmuar studentët më vonë atë ditë. 

Ai e kishte përshkruar me detaje planin e tij, gjë që ishte tronditëse për Schubert. Ajo kurrë nuk e kishte parë këtë anë të djalit të saj.

Si prind, të dish që fëmija yt po planifikon të kryejë vrasje masive është tmerruese. Schubert mori kohë për të vendosur se çfarë do të bënte më pas, ndërsa zemra i dhimbte pasi zbuloi se çfarë po bënte djali i saj. Ajo tha:

"Ky është fëmija im. Unë e linda atë, ju e dini. Më dhemb shumë. Ende dhemb."
Disa orë më vonë, Schubert informoi policinë për planet e djalit të saj dhe e dorëzoi atë me ditarin e tij. Si çdo prind, ajo donte më të mirën për djalin e saj dhe besonte se ai do të ishte i sigurt në burg në vend të shtëpisë së tij.

Dërgimi i djalit të saj në burg nuk ishte i lehtë për Schubert, por ajo gjithsesi e bëri atë. Ajo tha se mendonte për të gjithë dëmin që djali i saj mund të kishte bërë duke mos qenë pas hekurave, ndaj informoi policinë për planet e tij për përmirësimin e tij. Ajo ka rrëfyer:

"Nuk bëhej fjalë vetëm për mua dhe atë në atë moment. Bëhej fjalë për një shkollë të tërë -- qindra njerëz, qindra fëmijë, fëmijë."
Schubert mendoi gjithashtu për fëmijët e koleges së saj që studionin në të njëjtën shkollë me djalin e saj. Ajo nuk mund ta linte të shkatërronte jetën e shumë prindërve dhe fëmijëve, ndaj vendosi të informojë policinë për planet e djalit të saj./CNA.al

Lajmet e fundit nga