LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

5 hapa të thjeshtë si të filloni ditën me pozitivitet

5 Dhjetor 2022, 08:16, Sociale CNA

5 hapa të thjeshtë si të filloni ditën me pozitivitet

Shpesh ne zgjohemi të lodhur dhe pa energji çdo mëngjes, duke mos e kuptuar arsyen përse.

Këtu janë 5 këshilla për ta nisur ditën tuaj me një rutinë pozitive:

1. SHKRUAJENI PARA GJUMIT
Një ditë e suksesshme fillon para se të shkoni për të fjetur. Parandaloni mendimet negative dhe shqetësimin duke i kushtuar 15 minuta çdo natë për të shkruar qëllimet dhe mendimet tuaja për ditën në vijim. Të nesërmen në mëngjes do t'i shihni ato shënime si një plan i dobishëm i fokusit të ditës. Ndërtoni listën tuaj me detyrat që shpresoni t'i përfundoni para se të mbarojë dita dhe mos harroni t'i bëni qëllimet të matshme dhe realiste.

2. NDRYSHONI ORËN E ALARMIT
Nëse tingujt e parë që dëgjoni kur zgjoheni janë brirë dhe alarme të frikshme, ka të ngjarë të sillni ankth në ditën tuaj para se të fillojë. Hiqini ato tinguj të ashpër alarmi në telefonin tuaj për më shumë tone qetësuese që rriten gradualisht. 

3. LEXONI DIÇKA POZITIVE
Mund të jetë e vështirë të injorosh ato seri tekstesh fyese që presin rishikimin tënd (ose sinjalizimet në internet nga mediat e lajmeve të gatshme për të ulur moralin tënd para se të jesh plotësisht zgjuar), por ndërsa derdhni pijen tuaj të nxehtë të mëngjesit, zgjidhni të lexoni diçka që ju motivon ose ju frymëzon. Qofshin lexime nga autori juaj i preferuar ose citate nga një central elektrik në industrinë tuaj, lini hapësirë ??për përmbajtje pozitive përpara se të përballeni me botën e ftohtë dhe të ashpër. 

4. BËNI STËRVITJE
Asgjë nuk e bën energjinë tuaj të rrjedhë dhe mendjen të përqendrohet si një seancë stërvitjeje! Diçka aq e thjeshtë si streçet e mëngjesit ose një tapet i improvizuar kërcimi është plotësisht i pranueshëm.

5. HANI NJË MËNGJES TË SHËNDETSHËM
Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, megjithatë ne ende duket se e injorojmë atë (sidomos kur ndjekim projekte të reja). Ngrënia e një mëngjesi të shëndetshëm është thelbësor për ruajtjen e energjisë dhe ndihmon në përmirësimin e përqendrimit dhe performancës gjatë gjithë ditës. Nëse nuk keni kohë për të gatuar mëngjesin, zieni një natë para vezët dhe ftohini që t'i keni gati për ditën tjetër./CNA.al

Lajmet e fundit nga