LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Surprizat e motit/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët për nesër

18 Gusht 2022, 15:12, Sociale CNA
Surprizat e motit/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët
Foto ilustruese

Edhe për ditën e nesërme vendi ynë do të vijojë të jetë nën ndikimin e masave ajrore të qëndrueshme dhe të nxehta me origjinë nga Afrika e Veriut.

Moti parashikohet i kthjellët, por nuk do të mungojnë alternimet e vranësirave kalimtare mesatare dhe hera-herës deri të dendura. Vranësirat e dendura do të jenë më tepër prezente përgjatë relieveve kodrinore – malore në lindje të territorit.

Era do të fryjë me drejtim nga kuadrati i jugut dhe shpejtësi mesatare 1-6m/s, ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore era me rrahje dhe shpejtësi deri në 10-15m/s.

Vlen për t'u theksuar fakti se: për shkak të lagështirës së lartë në ajër, mbulimit të herëpashershëm të kupës qiellore me vranësira, dhe erës jugore; temperaturat nesër do të ndihen disa herë më të larta për trupin e njeriut, krahasuar me ato që regjistrohen në kafazin meteorologjik.

Temperaturat parashikohen:

në zona malore 19 deri 37°C;

në zona e ulëta 19 deri 41°C;

në zona bregdetare 22 deri 37°C./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga