LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Rikthehen vranësirat, por temperaturat nuk bien/ Moti sot dhe nesër

18 Gusht 2022, 08:10, Sociale CNA

Rikthehen vranësirat, por temperaturat nuk bien/ Moti sot dhe nesër

Deri në orët e pasdites vendi ynë paraqitet nën dominimin e motit të kthjellët.

Më të theksuara kthjellimet do të jenë në zonat bregdetare.

Ndërsa në orët vijuese pritet që vranësirat gradualisht të bëhen më të dukshme në territor, ku në zonat malore do të jenë më të dukshme.

Po ashtu, pjesërisht zona e ulët do të ketë momente të shkurtra me vranësira të dukshme.

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 13°C deri në 36°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi mbi 35 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 2 ballë.

Ndërsa nesër me 19 Gusht 2022, sipas MeteoAlb, territori shqiptar paraqitet nën ndikimin e masave ajrore afrikane.

Në periferi moti do të jetë i kthjellët dhe i nxehtë deri vonë pasdite, ku shfaqen vranësira të lehta nëpër të gjithë territorin, por në ekstermin veri-verilindje do të gjenerojnë momente me shira të pakët.

Rritja e lagështirës në ajër do të bëjë që i nxehti të ndihet edhe më shumë.

Temperaturat e ajrit do të rriten ndjeshëm në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 14°C deri në 39°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi jugor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 3 ballë./CNA.al

Lajmet e fundit nga