LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Kapriçot e motit/ Nga nesër, rikthehet sërish vala e të nxehtit

17 Gusht 2022, 16:01, Sociale CNA
Kapriçot e motit/ Nga nesër, rikthehet sërish vala e të
Foto ilustruese

Duke filluar nga dita e nesërme, vendi ynë do të ndikohet nga një tjetër valë e të nxehtit me masa ajrore të nxehta dhe të thata me origjinë nga Afrika e Veriut.

Në këtë mënyrë, moti parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin, përjashtuar vranësirat e pakta kalimtare në relievet e larta malore të vendit. Gjithashtu për nesër parashikohet edhe rritje e ndjeshme e temperaturave në vlerat e mesditës. 

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, era do të fryjë me drejtim veriperëndim - verilindje me shpejtësi mesatare 1 – 6m/s.  Në orët e drekës dhe më pas, përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore era fiton shpejtësi deri në 10 – 12m/s, shoqëruar me valëzim në dete të forcës 1-2 ballë. 

Temperaturat parashikohen:

në zona malore 15 deri 36°C;

në zona e ulëta 15 deri 38°C;

në zona bregdetare 19 deri 35°C./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga