LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Diell dhe vranësira/ Kapriçot e motit, në javën e tretë të gushtit

17 Gusht 2022, 08:04, Sociale CNA

Diell dhe vranësira/ Kapriçot e motit, në javën e

Vendi ynë, gradualisht do të jetë në periferi të valëve të nxehtit afrikan me epiqendër në brigjet greke, kjo do të bëjë që pjesa më e madhe e territorit të jetë nën ndikimin e motit të kthjellët dhe vranësirave të lehta e kalimtare.

Më të dukshme vranësirat paraqiten gjatë orëve të pasdites dhe natës. Po ashtu, lagështira e lartë në ajër do të bëjë që i nxehti të ndihet shumë në disa zona të ultësirës perëndimore.

Temperaturat e ajrit do të rriten ndjeshëm në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 11°C deri në 35°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi mbi 40 km/h nga drejtimi veri - veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 3 ballë.

Ndërsa, nesër me 18 gusht 2022, sipas MeteoAlb, deri në orët e pasdites vendi ynë paraqitet në dominimin e motit të kthjellët, më të theksuara në zonat bregdetare.

Ndërsa në orët vijuese pritet që vranësirat gradualisht të bëhen më të dukshme në territor, ku në zonat malore do të jenë më të dukshme.

Po ashtu, pjesërisht zona e ulët do të ketë momente të shkurtra me vranësira të dukshme.

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 13°C deri në 36°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi mbi 35 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 3 ballë./CNA.al

Lajmet e fundit nga