LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ministria e Kulturës, censurë artistëve/ Denoncon PD: Shkelje flagrante e Kushtetutës

25 Nëntor 2022, 11:57, Politikë CNA

Ministria e Kulturës, censurë artistëve/ Denoncon PD: Shkelje

Partia Demokratike ka denoncuar Ministrinë e Kulturës, që përmes një shkrese, ka urdhëruar gjithë artistët e Teatrit të Operas dhe Baletit, përpara çdo daljeje mediatike duhet të njoftojnë Zyrën e Promocionit dhe Imazhit të TKOBAP.

Deklarata e plotë e deputetes Ina Zhupa:

Mbyllja e gojës artistëve sipas metodave komuniste të nenit 55 për agjitacion propagandë është skandali i rradhës i ministrisë së kulturës. Shkelje flagrante e kushtetutës dhe e kodit të punës.

Një urdhër antiligjor dhe antikushtetues detyron artistët e operas dhe baletit e ansamblit popullor të marrin leje për të dhënë mendimet e tyre dhe për tu shprehur lirisht. Liria e shprehjes është e garantuar me kushtetutë (neni 22) dhe ska urdhër nga lart që mund të zhduki të drejtat e fituara edhe me gjak.

Të jesh artist mbi të gjitha je njeri i lirë, i pavarur! Këto shkresa bajate janë shprehje e frikës se keqmenaxhimi dhe aferat mund të diskutohen lirisht në portale, media e mediume të tjera.

Ministria e Kulturës, censurë artistëve/ Denoncon PD: Shkelje

Lajmet e fundit nga