LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Hipokrizia e Metës/ Fëmijët e vet me shkollë jashtë shtetit, bën si i shqetësuar për arsimimin

24 Nëntor 2022, 19:00, Politikë CNA
Hipokrizia e Metës/ Fëmijët e vet me shkollë jashtë
Kryetari PL-së, Ilir Meta

Kryetari PL-së, Ilir Meta, ka bërë si i shqetësuar për arsimimin gjatë një takimi që ka mbajtur me qytetarët në Korçë.

Meta u ankua për mbylljen e shkollave, që sipas tij janë për shkak të largimit të të rinjve.

Ndonëse fëmijët e tij i ka dërguar të studiojnë jashtë shtetit, kreu i PL-së deklaroi se nuk duhet lejuar që të rinjtë të ikin.

“Nuk rrinë dot pa vjedhur edhe racionin e jetimëve. Jemi sot në Korçë për të shprehur bindjen tonë se të rinjtë e të rejat e Korçës, edhe pse janë rralluar, janë ata që do të bëjnë ndryshimin. Por kanë nevojë edhe për mbështetjen e prindërve që të mos ikin si të tjerët, që universiteti të mos mbyllet nga largimi i të rinjve, siç janë mbyllur shumë shkolla në këtë qark. Në mënyrë që të mos kthehet drama e luginës së lotëve që mësonim dikur në shkollë dhe që sot është realitet se çdo vatër shqiptare është gjithmonë e më pak e ngrohtë dhe e zbrazur nga të rinjtë.

Jemi këtu në Korçën e arsimit. Sot po diskutohet për buxhetin, që është kundër arsimit. Është buxhet i PPP dhe oligarkëve, jo i studentëve, nxënësve dhe pedagogëve. Sepse arsimi nuk është prioritet i kësaj qeverie”, theksoi ai./ B.A. – CAN.al

Lajmet e fundit nga